Na Ukrajině znovu sílí boje, varovala OBSE. Vyzvala znesvářené strany ke stažení těžkých zbraní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Ukrajině znovu sílí boje, varovala OBSE. Vyzvala znesvářené strany ke stažení těžkých zbraní

Na Ukrajině znovu sílí boje, varovala OBSE. Vyzvala znesvářené strany ke stažení těžkých zbraní

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) znovu vyzvala obě strany ukrajinského konfliktu ke stažení tanků a dalších těžkých zbraní z demarkační linie na východě země. Agentuře Reuters to řekl zástupce šéfa mezinárodní pozorovatelské mise OBSE Alexander Hug. Organizace zároveň upozornila, že v oblasti znovu sílí boje.

Nestabilní příměří mezi separatisty a ukrajinskou armádou se ve východoukrajinském Donbasu porušuje pravidelně. Podle Huga se však situace v posledních dnech opět zhoršila, minulý víkend během ostřelování přišlo o život devítileté dítě a dalších pět lidí utrpělo zranění.

Pozorovatelé v současné době zaznamenávají v průměru 220 incidentů týdně, po vyhlášení příměří během sklizně ke konci léta jich přitom bylo průměrně jen 40 týdně. OBSE proto vyzvala obě strany k dodržování podmínek mírových smluv a stažení těžkých zbraní.

Od propuknutí bojů na východě Ukrajiny zemřelo doposud více než 10.000 lidí. Podle Kyjeva poskytuje proruským separatistům těžké zbraně a další vojenské vybavení Moskva. Kreml to však vytrvale popírá. Letos si boje vyžádaly zatím 75 životů, dalších 346 lidí utrpělo zranění.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.