Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Ukrajině znovu sílí boje, varovala OBSE. Vyzvala znesvářené strany ke stažení těžkých zbraní

Na Ukrajině znovu sílí boje, varovala OBSE. Vyzvala znesvářené strany ke stažení těžkých zbraní

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) znovu vyzvala obě strany ukrajinského konfliktu ke stažení tanků a dalších těžkých zbraní z demarkační linie na východě země. Agentuře Reuters to řekl zástupce šéfa mezinárodní pozorovatelské mise OBSE Alexander Hug. Organizace zároveň upozornila, že v oblasti znovu sílí boje.

Nestabilní příměří mezi separatisty a ukrajinskou armádou se ve východoukrajinském Donbasu porušuje pravidelně. Podle Huga se však situace v posledních dnech opět zhoršila, minulý víkend během ostřelování přišlo o život devítileté dítě a dalších pět lidí utrpělo zranění.

Pozorovatelé v současné době zaznamenávají v průměru 220 incidentů týdně, po vyhlášení příměří během sklizně ke konci léta jich přitom bylo průměrně jen 40 týdně. OBSE proto vyzvala obě strany k dodržování podmínek mírových smluv a stažení těžkých zbraní.

Od propuknutí bojů na východě Ukrajiny zemřelo doposud více než 10.000 lidí. Podle Kyjeva poskytuje proruským separatistům těžké zbraně a další vojenské vybavení Moskva. Kreml to však vytrvale popírá. Letos si boje vyžádaly zatím 75 životů, dalších 346 lidí utrpělo zranění.