Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na veřejnost uniklo šokující video. Policista na něm uklidňuje řidičku, že „střílí jen černochy“

Na veřejnost uniklo šokující video. Policista na něm uklidňuje řidičku, že „střílí jen černochy“

Napjatou atmosféru, kterou ve Spojených státech vyvolaly rasové střety v americkém městě Charlottesville, ještě víc prohloubilo šokující video zveřejněné tento týden. Policista z Georgie na něm ujišťuje vystrašenou řidičku, že se nemá čeho bát, protože „není černá“ a policie „střílí jen černé lidi“. Vyostřená debata o bezdůvodném zabíjení Afroameričanů americkými policisty se přitom ve Spojených státech vede od zabití neozbrojeného osmnáctiletého Michaela Browna, které v roce 2014 rozpoutalo masové protesty ve Fergusonu.

„Ale vy nejste černá. Pamatujete, my střílíme jen černé lidi. Jo, zabíjíme jen černé lidi, je to tak?“ odpověděl řidičce policista okresu Cobb v americké Georgii Greg Abbott.

Jeho slova zaznamenala kamera na policejním autě. Video, které bylo pořízeno už minulý rok, se dostalo na veřejnost až tento čtvrtek poté, co kvůli němu bylo zahájeno vnitřní vyšetřování.

Šéf policie v okresu Cobb Mike Register americkým médiím sdělil, že sdělení Abbotta je jeho vlastním a není „ukazatelem hodnot“ policejní stanice. Potvrdil také, že bude Abbott za svá slova propuštěn. „Nevím, co je v jeho srdci, ale vím, co vyšlo z jeho úst,“ řekl ve čtvrtek Register.  

Kontroverzní snaha řidičku uklidnit vyvolává znepokojení, protože na něm je minimálně část pravdy. Dokazují to případy, kdy americká policie bezdůvodně zastřelila neozbrojeného Afroameričana, jako bylo zastřelení Michaela Browna z roku 2014. Proti policejnímu násilí vůči černošské menšině ve Spojených státech od roku 2013 bojuje také hnutí Black Lives Matters.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1