Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na východ Austrálie se žene cyklon Debbie. Hrozí, že se vyrovná ničivé bouři z roku 2011

Na východ Austrálie se žene cyklon Debbie. Hrozí, že se vyrovná ničivé bouři z roku 2011

Víc než 3 500 Australanů bylo třeba evakuovat z východního pobřeží Austrálie, kam se blíží cyklon Debbie. Provází ho vítr o rychlosti 240 kilometrů za hodinu a pevninu v oblasti státu Queensland by měl zasáhnout v úterý místního času. Někteří lidé se evakuaci brání, ačkoli úřady upozornily, že cyklon může zpustošit pás území široký až 100 kilometrů.

Queenslandská premiérka Annastacia Palaszczuková sdělila, že ničivý účinek cyklonu Debbie může být srovnatelný s cyklonem Yasi, který v roce 2011 napáchal milionové materiální škody. Byl zařazen do nejvyšší kategorie na pětibodové škále, cyklonu Debbie zatím meteorologové připisují čtvrtý, tedy druhý nevyšší stupeň.

„Šance na evakuaci se zužuje, prosím, poslouchejte úřady. Musím to udělat i já, jde o bezpečnost vaši, vašich rodin, vašich dětí," apelovala Palaszczuková na obyvatele Queenslandu. Podle ní je třeba ještě evakuovat na 2000 lidí. V Queensladnu zůstalo uzavřeno přes 100 škol, víc než 80 předškolních zařízení a dva přístavy.

Cyklon může vyvolat až osmimetrové vlny a záplavy nízko položených míst. Podle očekávání by měl cyklon pevninu zasáhnout v úterý v 7:00 místního času (o dnešní půlnoci SELČ) v pásu mezi pobřežními městy Townsville a Proserpine.