Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na východě Ruska hlasovali první voliči, v cizině už odevzdalo hlas třicet tisíc lidí

Na východě Ruska hlasovali první voliči, v cizině už odevzdalo hlas třicet tisíc lidí

Na Čukotce a Kamčatce na východě Ruskazačaly v neděli ráno místního času (dnes večer SEČ) prezidentské volby, jejichž začátek se bude přes jedenáct časových pásem postupně přesouvat až do nedělní sedmé hodiny ranní SEČ, kdy se otevřou volební urny v nejzápadnější Kaliningradské oblasti. Poslední ruští voliči tam odevzdají hlas v neděli v 19:00 SEČ, krátce nato se očekávají první odhady výsledků.

Výsledek voleb je podle všeobecného mínění předem jasný: jednoznačným favoritem je Vladimir Putin, který tak má před sebou už čtvrtý mandát. Jeho sedm soupeřů v předvolebních průzkumech následovalo za ruským vůdcem s propastným odstupem. Spíš než výsledek bude podle médií Kreml zajímat volební účast.

 

Tisíce Rusů žijících, pracujících nebo odpočívajících v zahraničí už hlasovaly, podle agentury TASS mimo Rusko odevzdalo hlas do dnešního večera kolem 30 000 ruských občanů. Pro Rusy jsou podle ústřední volební komise urny k dispozici ve 145 zemích světa.

Problémy mají ruští voliči na Ukrajině. Volební místnosti, umístěné na ruské ambasádě v Kyjevě a na ruských konzulátech, ukrajinské úřady podle agentury Interfax blokují. Hlasovat tak může jen personál ruského zastupitelského úřadu. Kyjev opatření zdůvodňuje tím, že Rusko nelegálně zorganizovalo volby také na anektovaném Krymu. Moskva si podle agentury TASS na ukrajinský postup stěžovala v centrále Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.