Nacistický pozdrav a svastika ve sněhu. Švýcarská armáda vyšetřuje fotku s hajlujícími vojáky | info.cz

Články odjinud

Nacistický pozdrav a svastika ve sněhu. Švýcarská armáda vyšetřuje fotku s hajlujícími vojáky

Podivná zábava švýcarských vojáků, nebo podvrh? Armáda země helvétského kříže vyšetřuje fotografii, na které skupina jejích příslušníků zdvihá ruce k nacistickému pozdravu. Před nimi je přitom ve sněhu vyšlapaná svastika. Snímek je zřejmě týden starý, zveřejnily jej noviny SonntagsBlick. 

Vojáci na snímku jsou podle všeho rekruti z výcvikového střediska Wangen an der Aare v bernském kantonu. Armádní mluvčí Christoph Brunner to potvrdil v pondělí, uvedl server swissinfo.ch. Armáda jinak zatím nechce vyšetřování příliš komentovat s tím, že věc stále prověřuje.

Švýcarská armáda se s podobným skandálem potýkala už v roce 2005. Tehdy ji čtyři členové tamních ozbrojených sil museli opustit kvůli hajlování a rasistickým projevům.

Brunner uvedl, že švýcarská armáda rasismus a extrémismus netoleruje. V roce 2002 zřídila zvláštní jednotku, která se tyto jevy v ozbrojených silách snaží vymýtit.

Předloni přesto mezi švýcarskými vojáky došlo ke 34 případům extrémismus. V 60 procentech případů byl pravicový, zbylých 40 procent připadá na islamisty a levici. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud