Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Náctiletí, kteří váží jen 15 kilo. V běloruských sirotčincích došly peníze na jídlo pro děti

Náctiletí, kteří váží jen 15 kilo. V běloruských sirotčincích došly peníze na jídlo pro děti

Brutálně podvyživené děti objevili novináři nedávno v běloruských sirotčincích. V zařízeních se nacházeli teenageři, kteří vážili 15 kilo, a jedna dvacetiletá dívka dokonce měla jen 11,5 kila. Veřejnost viní vedení ústavů z nehorázného zanedbání péče. Ředitelé sirotčinců se ale brání, že nemají finance na speciální výživu.

Zařízení, ve kterých byly podvyživené děti, podle webu The Guardian často poskytují ubytování těm, které matky odložily ihned po porodu. U řady z nich se objevují mentální hendikepy, které jim nedovolují normálně fungovat, proto tráví většinu času v posteli. Jejich svaly tak ale mizí a jak přesně poznamenala ředitelka jednoho ústavu Ella Borisová, mnozí z nich nikdy nechodili a jejich končetiny připomínají párátka obalená kůží. Bez speciální výživy se podle ní nikdy sami nepostaví na nohy.

Ve stavu na pokraji smrti z podvýživy odpovědné úřady nalezly v několika zařízeních asi 100 dětí. Závěry vyšetřování zatím ukazují, že dospívající se do katastrofálního stavu dostali kvůli zanedbání péče a špatné výživě. Někteří ředitelé ústavů už přišli o místo, přestože se bránili, že zhoršení zdravotního stavu dětí způsobují hlavně jejich psychické problémy.

Kauza s nedostatkem výživy vyšla najevo, když pediatr jednoho z ústavů pozval novináře na dobročinný turnaj ve fotbale, aby zařízení vydělalo nějaké peníze na speciální výživu pro své chovance. Fotografie zubožených dětí se pak brzo objevily v médiích a strhly vlnu zájmu úřadů, které začaly vyšetřovat, jak je možné, že se děti dostaly do takového stavu.

Sirotčince se brání, že některé z dětí jednoduše ani nedokážou přijímat normální stravu a na tu speciální nejsou finance. „Někteří u nás pravděpodobně zůstanou do konce života. Rodiče je odložili hned po porodu, jsou mentálně hendikepovaní, mnoho z nich prodělalo obrnu,“ vysvětluje ředitelka jednoho zařízení pro opuštěné děti Marina Fedorenchikova.

Tam, kde pečovatelé začali dávat chovancům speciální stravu, pozorovali určité zlepšení. Lékaři přípravek s vysokou energetickou hodnotou museli ale formálně předepisovat na jméno zařízení a až po tom, co dítě komplexně vyšetřila nemocnice. A to se údajně nestává. Nemocnice prý nechtějí věnovat čas dětem, které podle nich nemají budoucnost. A podobně to může být i se snahou zaměstnanců zařízení.

Úspěch totiž možná tkví ve změně přístupu k malým chovancům. „Dáváme jim jídlo, obstaráváme je, ale chováme se k nim jako k rostlinám,“ popisuje běžnou praxi péče bez emocí ředitelka dětského hospicu Anna Gorchakova.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744