Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nad Svatou zemí bojují draci s drony. Vzlétnou-li další, zabijeme jejich strůjce, hrozí Izrael

Nad Svatou zemí bojují draci s drony. Vzlétnou-li další, zabijeme jejich strůjce, hrozí Izrael

Létací drak zakládající na nepřátelském území požár se stal novou a stále populárnější zbraní Palestinců. Používat jej začali obyvatelé izolovaného Pásma Gazy, kteří takto napadají izraelské území, od kterého jsou izolováni ploty a zdí. List The Times of Israel píše, že draky vysílají už i Palestinci ze Západního břehu, a to na židovské osady, které vyrostly v sousedství jejich vesnic.

Vzduchem putující objekty, kromě draků i balóny, se staly překvapivě účinnými nástroji palestinského boje. Nestojí mnoho a je snadné je vyrobit. Palestinci k nim na dlouhou strunu váží Molotovovy koktejly nebo prostě hořlaviny, které pak na izraelské straně způsobují požáry.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v pondělí konstatoval, že z Pásma Gazy do Izraele během nepokojů přilétlo asi šest set draků a balónů, z nichž se prý dvě třetiny podařilo izraelským vojákům včas zlikvidovat. Zbylé dvě stovky vzdušných žhářů pak podle ministerstva obrany stihly na izraelské straně založit vpodstatě stejný počet požárů.

Draci proti dronům v nebeském souboji

Na nebi mezi Izraelem a Pásmem Gazy tak dochází k fantaskním soubojům mezi draky a drony, které na sledování i rozhánění palestinských demonstrací naopak nasazují židovští vojáci. Autor tohoto textu byl svědkem nasazení malých, na dálku pilotovaných strojů, které na předměstí palestinského Ramalláhu mezi demonstranty rozhazovaly kapsle se slzným plynem.

Podle serveru stanice i24NEWS nasadila izraelská armáda proti žhářským drakům až dvacet příslušníků speciální jednotky Matmon – jde prý často o z civilu povolané rezervisty, kteří malé drony ovládají.

Podle listu The Times of Israel zřejmě taktiku z Gazy převzali i Palestinci ze Západního břehu, kteří prý vyslali několik draků na židovské osady. Jeden z nich na několik hodin přerušil zásobování elektřinou. Izraelské osídlení na palestinském území považuje mezinárodní společenství, včetně OSN, za ilegální.

720p 360p
Ramalláh

Izrael kvůli škodám zadrží cla, která pro Palestinu vybírá

Židovský stát už odhadl ztráty, které jeho zemědělcům draci z Gazy způsobili – vyčíslil je na v přepočtu 31 milionů korun. Celkově požáry zničily pozemky o rozloze téměř 1750 hektarů, přičemž většinu z vypálených ploch spravuje Úřad pro přírodu a parky, který podle svého mluvčího zatím ještě vyšetřuje, zda všechny ohně způsobily opravdu jen létající objekty z Pásma Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ovšem nařídil, aby byly tyto škody pokryty z peněz, které židovský stát vybírá pro úřady Palestinské autonomie. Podle dohod z roku 1994 totiž Izrael převádí do Ramalláhu celní poplatky získané ze zboží, které prochází přístavy židovského státu, ale je určené pro palestinský trh.

Netanjahu tak volí značně kontroverzní postup: izraelské odhady škod totiž nepodléhají mezinárodnímu dohledu a Palestincům tak může naúčtovat prakticky cokoli. Navíc jde v případě cel o zcela jiná finanční plnění.

Poplatky v neposlední řadě putují na Západní břeh, kterému vládne hnutí Fatah, škody přitom způsobili v naprosté většině útočníci z Gazy – a tu řídí radikálové z Hamásu. Na ty nemají lídři z Ramalláhu prakticky žádný vliv.

K zadržení pro Palestinu životně důležitých cel a poplatků nesáhl Izrael poprvé. Kupříkladu v roce 2011 takto židovský stát reagoval na palestinský vstup do Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Ministr: Pokud vzlétnou další draci, zabijeme jejich výrobce

Izraelský ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan pak rovnou navrhl předem zabíjet ty Palestince, kteří by se na výrobě dalších žhářských objektů mohli podílet. „Protože Hamás umožňuje vysílání draků, musíme se vrátit k preventivním vraždám. Ti, kdo zápalné draky posílají, a velitelé Hamásu musí být terčem preventivního zabíjení,“ řekl člen izraelské vlády během návštěvy Sderotu, který leží poblíž Pásma Gazy.

Létající draky při boji využívala už armáda čínské říše Sung (960–1279). V druhé polovině 19. Století se je vojáci snažili zdokonalit a posléze využít pro výzvědné účely a speciální draci dokonce unesli lidskou posádku.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1