Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nad Svatou zemí bojují draci s drony. Vzlétnou-li další, zabijeme jejich strůjce, hrozí Izrael

Nad Svatou zemí bojují draci s drony. Vzlétnou-li další, zabijeme jejich strůjce, hrozí Izrael

Létací drak zakládající na nepřátelském území požár se stal novou a stále populárnější zbraní Palestinců. Používat jej začali obyvatelé izolovaného Pásma Gazy, kteří takto napadají izraelské území, od kterého jsou izolováni ploty a zdí. List The Times of Israel píše, že draky vysílají už i Palestinci ze Západního břehu, a to na židovské osady, které vyrostly v sousedství jejich vesnic.

Vzduchem putující objekty, kromě draků i balóny, se staly překvapivě účinnými nástroji palestinského boje. Nestojí mnoho a je snadné je vyrobit. Palestinci k nim na dlouhou strunu váží Molotovovy koktejly nebo prostě hořlaviny, které pak na izraelské straně způsobují požáry.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v pondělí konstatoval, že z Pásma Gazy do Izraele během nepokojů přilétlo asi šest set draků a balónů, z nichž se prý dvě třetiny podařilo izraelským vojákům včas zlikvidovat. Zbylé dvě stovky vzdušných žhářů pak podle ministerstva obrany stihly na izraelské straně založit vpodstatě stejný počet požárů.

Draci proti dronům v nebeském souboji

Na nebi mezi Izraelem a Pásmem Gazy tak dochází k fantaskním soubojům mezi draky a drony, které na sledování i rozhánění palestinských demonstrací naopak nasazují židovští vojáci. Autor tohoto textu byl svědkem nasazení malých, na dálku pilotovaných strojů, které na předměstí palestinského Ramalláhu mezi demonstranty rozhazovaly kapsle se slzným plynem.

Podle serveru stanice i24NEWS nasadila izraelská armáda proti žhářským drakům až dvacet příslušníků speciální jednotky Matmon – jde prý často o z civilu povolané rezervisty, kteří malé drony ovládají.

Podle listu The Times of Israel zřejmě taktiku z Gazy převzali i Palestinci ze Západního břehu, kteří prý vyslali několik draků na židovské osady. Jeden z nich na několik hodin přerušil zásobování elektřinou. Izraelské osídlení na palestinském území považuje mezinárodní společenství, včetně OSN, za ilegální.

720p 360p
Ramalláh

Izrael kvůli škodám zadrží cla, která pro Palestinu vybírá

Židovský stát už odhadl ztráty, které jeho zemědělcům draci z Gazy způsobili – vyčíslil je na v přepočtu 31 milionů korun. Celkově požáry zničily pozemky o rozloze téměř 1750 hektarů, přičemž většinu z vypálených ploch spravuje Úřad pro přírodu a parky, který podle svého mluvčího zatím ještě vyšetřuje, zda všechny ohně způsobily opravdu jen létající objekty z Pásma Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ovšem nařídil, aby byly tyto škody pokryty z peněz, které židovský stát vybírá pro úřady Palestinské autonomie. Podle dohod z roku 1994 totiž Izrael převádí do Ramalláhu celní poplatky získané ze zboží, které prochází přístavy židovského státu, ale je určené pro palestinský trh.

Netanjahu tak volí značně kontroverzní postup: izraelské odhady škod totiž nepodléhají mezinárodnímu dohledu a Palestincům tak může naúčtovat prakticky cokoli. Navíc jde v případě cel o zcela jiná finanční plnění.

Poplatky v neposlední řadě putují na Západní břeh, kterému vládne hnutí Fatah, škody přitom způsobili v naprosté většině útočníci z Gazy – a tu řídí radikálové z Hamásu. Na ty nemají lídři z Ramalláhu prakticky žádný vliv.

K zadržení pro Palestinu životně důležitých cel a poplatků nesáhl Izrael poprvé. Kupříkladu v roce 2011 takto židovský stát reagoval na palestinský vstup do Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Ministr: Pokud vzlétnou další draci, zabijeme jejich výrobce

Izraelský ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan pak rovnou navrhl předem zabíjet ty Palestince, kteří by se na výrobě dalších žhářských objektů mohli podílet. „Protože Hamás umožňuje vysílání draků, musíme se vrátit k preventivním vraždám. Ti, kdo zápalné draky posílají, a velitelé Hamásu musí být terčem preventivního zabíjení,“ řekl člen izraelské vlády během návštěvy Sderotu, který leží poblíž Pásma Gazy.

Létající draky při boji využívala už armáda čínské říše Sung (960–1279). V druhé polovině 19. Století se je vojáci snažili zdokonalit a posléze využít pro výzvědné účely a speciální draci dokonce unesli lidskou posádku.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1