Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje pro Islámský stát, noční můra pro zbytek světa. Radikálové stále častěji sází na osamělé vlky

Naděje pro Islámský stát, noční můra pro zbytek světa. Radikálové stále častěji sází na osamělé vlky

Islámský stát ztrácí spolu s územím a vlivem i dech, rozhodně se ale nechystá vzdát. Zdá se, že po sérii neúspěchů v Sýrii, Libyi i Iráku, mu nezbude nic jiného, než se vydat cestou al-Káidy a uchýlit se ke strategii osamělých vlků. Z hlediska bezpečnosti je to alarmující vyhlídka. 

Islámský stát by v takovém případě přestal sázet na příslušnost k organizaci a na kolektivního ducha, vazby na mateřskou ideologickou základnu by se rozvolnily, případně zmizely úplně, a do společností, proti nimž by byly útoky v budoucnu vedeny, by zasévaly strach z individuálních akcí. K těm by osamělé vlky neměla napříště motivovat už organizace samotná, ale tlak špatných sociálních podmínek a pokřivený, extremistický výklad islámu, píše ve studii nazvané „Osamělí vlci: Poslední naděje Islámského státu“ syrský politolog Mahmúd Bází. 

Aby si potenciální teroristé nemuseli lámat hlavu s tím, jak se takovým osamělým vlkem člověk stane, vydal Islámský stát instrukce. Přístupné jsou dokonce i v angličtině, to aby se ti, kdo údajně pochopili „pravou podstatu islámu“, náhodou nemuseli učit jazyk, kterým jsou Korán a hadíthy, jakožto základní literární zdroje jejich víry, psané. Ušetřený čas tak mohou věnovat třeba další dávce vymývání mozků. Návod klade důraz především na okamžik překvapení, pečlivé plánování a využití šifrovaných mobilních telefonů a emailové pošty. Dále by „každý osamělý vlk měl splynout s místní komunitou, pokud je to na místě, nebude se hlásit k islámu, oholí si vousy, bude nosit západní šaty a nebude se chodit modlit do mešity.“ Zkrátka nebude dělat nic, čím by mohl vzbudit jakékoliv podezření a „bude se za všech okolností chovat jako běžný turista nebo tradiční cestovatel“.

Rasistické kořeny

S propagací osamělých vlků jakožto nástroje boje s nepřítelem, přišel Američan Alex Curtis, jenž své obdobně smýšlející přívržence vyzýval k likvidaci všech „barevných, jakýmkoliv možným způsobem“. Jeho touha svrhnout „Židy okupovanou vládu Spojených států“ spolu s dalšími aktivitami mu vynesla tři roky ve vězení, když byl v roce 2001 shledán vinným ze spiknutí za účelem omezování osobních práv několika různých osob. K obhájcům a šiřitelům Curtisova poselství patří i Tom Metzger, bývalý vůdce Ku Klux Klanu a pravověrný rasista.

Spojené státy se v 90. letech musely vypořádat s rasovými útoky jedinců či malých, vzájemně neprovázaných buněk. K rasově motivovaným útoků došlo v této dekádě také v Irsku nebo v Norsku, aby posléze od fanatických křesťanů převzali strategii násilí páchaného jednotlivcem na vlastní pěst neméně fanatičtí muslimové.

Do arzenálu muslimských extremistů přidal strategii využití osamělých vlků s největší pravděpodobností někdejší Bin Ládinův důvěrník známý jako Abú Musab as-Súrí, jenž je stále hledaný v souvislosti s teroristickými útoky v madridském metru v roce 2004. Bývalý syrský armádní poradce, jenž pomáhal před svým odchodem k al-Káidě s výcvikem vojáků v boji proti Muslimskému bratrstvu, přišel s ideou osamělých vlků po útocích z 11. září, když bezpečnostní opatření znemožňovaly provádění větších organizovaných akcí.

Abú Musab, který razil heslo „každý muslim musí být voják“, začal šířit ideu decentralizace džihádistů. K příslušnosti k organizaci tak napříště stačilo jen se odkudkoliv na světě přihlásit k sounáležitosti s její ideologií.

„Přejeďte je autem“

Zdá se, že Islámský stát koncept osamělých vlků oživuje, aby přilákal teroristy ze zemí, v nichž nemá žádný fyzický vliv. Útoky by tak mohli vést jedinci, pro něž by sestrojení jednoduchého výbušného zařízení nepředstavovalo žádný problém, jako tomu bylo například při bostonském maratonu v roce 2013.

Po ztrátách v Sýrii a Libyi vyzval v loňském roce mluvčí IS Abú Muhammad al-Adnání přívržence k útokům na jakékoliv západní cíle. „Nejmilejší jsou nám útoky proti takzvaným civilistům,“ nechal se Al-Adnání slyšet. „Nebojte se krve, žádní nevinní mezi nimi nejsou… A pokud neseženete zbraň, přejeďte je autem.“ Dodal ještě. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Útočníci bodali, stříleli a najížděli do lidí ve Spojených státech, Francii i v Německu. Strategie se tedy „osvědčila“ a není důvod se ke strategii osamělých vlků ve chvílích vojenských ztrát, znovu neuchýlit.

Pro evropské tajné služby jsou osamělí vlci noční můrou. Jak odhalíte extremisticky smýšlejícího jedince, který se ale jako extremista v žádném směru neprojevuje? Těžko. Je to jako honit se za přízraky. V roce 2015 tak bylo v Evropě zatčeno 687 podezřelých, obviněno z čehokoliv souvisejícího s terorismem však bylo jen 198 z nich.

Islámský stát na osamělých vlcích navíc dost ušetří. Nebude muset složitě plánovat a vyzbrojovat útočníky. Autor zmiňované studie věří, že osamělí vlci by mohli vymizet s uklidněním situace v Sýrii a v Iráku, které přiživují náboženskou nesnášenlivost, a s účinnější integrací imigrantů do západní společnosti. Nadějné vyhlídky ovšem kazí jeden prostý fakt: blázny a fanatiky toužící po slávě jakéhokoliv druhu by možná dokázali vymýtit v utopii, do té má však současný svět ještě hodně daleko. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link