Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje pro Obamacare: Američtí republikáni ustupují, zdravotní systém změní asi jen málo

Naděje pro Obamacare: Američtí republikáni ustupují, zdravotní systém změní asi jen málo

Prezident Donald Trump bude usilovat o podporu demokratických poslanců v příštích zákonných iniciativách a nevylučuje, že se pokusí reformovat i zákon o zdravotním pojištění, navzdory neúspěšnému pokusu o jeho zrušení. V rozhovoru pro televizi Fox News to v neděli řekl personální šéf Bílého domu Reince Priebus. Zájem na "vylepšení" zákona zvaného Obamacare dali najevo i demokraté.

Reforma bývalého prezidenta Baracka Obamy v pátek ustála dlouho ohlašovaný pokus Bílého domu o její likvidaci, protože proti Trumpovi se ve Sněmovně reprezentantů postavilo konzervativní křídlo republikánských poslanců. Trump se nakonec rozhodl hlasování odvolat, aby neutrpěl pokořující porážku. Přesto je podle médií postoj sněmovny pro prezidenta tvrdou ránou a známkou možných obtíží při projednávání příštích zákonů.

Priebus v televizi Fox News naznačil, že po revoltě ortodoxních republikánských konzervativců se prezident nebude vyhýbat spolupráci s demokraty. „Víc než kdy jindy si myslím, že nastal čas, aby se obě strany sblížily a pustily se do skutečných reforem,“ prohlásil Trumpův spolupracovník. Za možné příklady takové spolupráce označil očekávanou daňovou reformu, přistěhovalectví nebo investice. „Prezident je připraven (tuto spolupráci) vést,“ upozornil Priebus.

Vůli podpořit republikány při "vylepšení" Obamacare dali najevo i demokraté. Šéf jejich menšiny ve Sněmovně reprezentantů Charles Schumer v televizi ABC prohlásil, že taková spolupráce je možná, pokud se republikáni vzdají záměru Obamacare úplně zrušit. „Nikdy jsme netvrdili, že (Obamacare) je perfektní. Vždycky jsme říkali, že můžeme pracovat na zlepšení. Jenom ale pod podmínkou, že zákon se rušit nebude,“ řekl americké televizi. Schumer poradil republikánům, aby přestali podléhat "zájmům movité ultrapravice". V opačném případě prý při příštím hlasování v Kongresu znovu prohrají.

Trump v první reakci na páteční porážku ve sněmovně obvinil z krachu svých plánů demokraty, přestože jsou to republikáni, kdo mají v dolní komoře Kongresu většinu. O víkendu však za nezdar kritizoval konzervativce ve vlastní straně. Na twitteru napsal, že demokraté se radují, jak zhruba třicetičlenná konzervativní republikánská frakce "zachránila Obamacare".

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744