Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nahoře luxus, dole strašná bída. Pekingská rezidence ubytovala stovky migrantů ve sklepech bez oken

Nahoře luxus, dole strašná bída. Pekingská rezidence ubytovala stovky migrantů ve sklepech bez oken

Luxusní rezidence v čínském Pekingu mají i svoji odvrácenou tvář. V jejich sklepeních nachází bydlení migranti, kteří do metropole přijeli za prací. Často žijí v děsivých podmínkách jednolůžkových pokojů bez oken. Možná byste čekali zásah úřadů. ty ale teď jenom prošetřují, jestli je vše legální.

Julong Gardens patří mezi luxusní pekingské rezidence. O to větší překvapení pro místní bylo, když v ní najednou viděli lidi, kteří by si tak drahé bydlení nemohli dovolit. Mezi nimi byli převážně dělníci, kteří do Pekingu přijeli pracovat z jiných částí země.

Po ekonomických reformách v 70. a 80. letech, které otevřely čínský trh západu, přilákal ekonomický růst do velkých měst značné množství lidí. Mzdy dělníků ale nedostačovaly na slušné bydlení, a tak vznikaly levnější alternativy v často děsivých podmínkách.

Právě levné bydlení v podzemí Julong Gardens stojí za na první pohled nepravděpodobnými nájemníky. Zatímco nad zemí se tyčila budova poskytující jedny z nejatraktivnějších pekingských bytů, pod povrchem našlo domov dalších 400 lidí.

Bydleli ve 140 jednolůžkových místnostech s kuchyní a kuřárnou. Naopak chyběla okna. Podzemní byty vlastnila vláda. Ta je ale podle státního rádia v určitý moment začala pronajímat.

Sklepní byty bez oken nyní zaměstnávají čínské úřady. Inspektoři se paradoxně chtějí dopátrat toho, jestli je bydlení v takových podmínkách legální. Obyvatelé Julong Gardens ale „podzemní“ spolubydlící děsí. Bojí se o své bezpečí. Noví obyvatelé totiž ve sklepech například vaří na plynových nádobách, což lidem v luxusu nahoře na klidu rozhodně nepřídá.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744