Nálet afghánské armády zabil podle OSN 30 dětí. Vojáci tvrdili, že šlo o bojovníky Tálibánu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nálet afghánské armády zabil podle OSN 30 dětí. Vojáci tvrdili, že šlo o bojovníky Tálibánu

Nálet afghánské armády zabil podle OSN 30 dětí. Vojáci tvrdili, že šlo o bojovníky Tálibánu
 

Nálet provedený před měsícem afghánskou armádou v provincii Kunduz si vyžádal životy 30 dětí. Podle agentury AP to dnes uvedla mise OSN v Afghánistánu. Mluvčí afghánského ministerstva obrany v den úderu, 2. dubna, tvrdil, že bylo zabito přes 30 bojovníků islamistického hnutí Tálibán, kteří se tam shromáždili. Žádný civilista prý nebyl přítomen.

Zpráva vydaná dnes misí OSN uvádí, že při tomto leteckém útoku přišlo o život celkem 36 lidí a dalších 71 utrpělo zranění, včetně 51 dětí. Terčem úderu byl ceremoniál v náboženské škole v kunduzském okrese Daští Arči, jehož se zúčastnily stovky mužů a chlapců.

Mise Spojených národů ale podle AP nebyla s to potvrdit, zda se oběťmi stali civilisté, ani to, zda na místě byli přítomni bojovníci Tálibánu.

Jeden z kmenových vůdců oblasti, kterého citovala agentura DPA, po útoku řekl, že zahynulo možná na pět desítek civilistů a dalších 65 bylo zraněno. Podle afghánských úřadů mělo jít o úder na příslušníky Tálibánu, kteří se účastnili vojenské přehlídky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.