Nálety proti IS každý den zabijí 12 civilistů. Počet mrtvých za Trumpovy vlády dramaticky vzrostl | info.cz

Články odjinud

Nálety proti IS každý den zabijí 12 civilistů. Počet mrtvých za Trumpovy vlády dramaticky vzrostl

Když Donald Trump usedal do křesla amerického prezidenta, slíbil vymýtit samozvaný Islámský stát z povrchu zemského. Jak ale ukazuje nejnovější šetření pro server Daily Beast, na americké nálety v Sýrii a Iráku doplácejí především nevinní civilisté. Trumpův účet je totiž v porovnání s administrativou Baracka Obamy mnohem tragičtější – zatímco během působení demokratického prezidenta každý měsíc zemřelo průměrně 80 civilistů, na následky náletů pod taktovkou Trumpa měsíčně umírá asi 360 nevinných lidí.

Porovnání civilních obětí za administrativy demokratického prezidenta Baracka Obamy a jeho republikánského nástupce Donalda Trumpa je podle amerického serveru Daily Beast děsivé. Když nálety koalice vedly Spojené státy v čele Obamou, byl celkový počet civilních obětí 2300. V průměru tak v Sýrii a Iráku každý měsíc zemřelo 80 nevinných lidí. Podobné souhrnné číslo má „na kontě“ i Donald Trump, stačil mu k tomu však pouhý půlrok.

Od Trumpovy lednové inaugurace do 13. července bylo následkem leteckých úderů koalice vedené Spojenými státy zabito 2200 civilistů, což je víc než 360 za měsíc a nejméně 12 nevinných obětí každý den. Vyplývá to z výzkumu nezávislého novinářského projektu Airwars, který monitoruje vzdušné údery koalice v Sýrii a Iráku a jejich dopady na civilisty.

Jeden z nejhorších náletů letošního roku se stal v březnu v Mosulu. Pentagon se k tragickému omylu, který nepřežilo nejméně 105 lidí, přiznal. Následkem bombardování tehdy došlo k výbuchu, po kterém se zřítil dům plný lidí. Další stovky lidí však zemřely v bojích, které přišly krátce po leteckém útoku.

„Je zajímavé, že když v táborech hovořím s rodinami, které právě utekly z bojových linií, první věc, na kterou si stěžují, nejsou tři hrozné roky, které strávily pod Islámským státem, nebo poslední měsíce bez jídla a čisté vody, ale americké nálety,“ říká Belkis Wille z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Právě irácký Mosul je spolu se syrským městem Rakka místem, kde jsou civilní ztráty nejvyšší.

USA útočily v Sýrii autor: Info.cz

Velký nárůst počtu civilních obětí je podle Daily Beast dán několika faktory, včetně zhoršení situace na bojištích, kdy se válka pomalu chýlí ke konci, zároveň ale vstupuje do své nejtvrdší fáze. Za zhoršenou bilanci však mohou i politická rozhodnutí Donalda Trumpa, který ihned po nástupu do Bílého domu nařídil vytvořit nový plán s cílem co nejrychleji zničit Islámský stát.

Když se zástupci projektu Airwars ptali ministerstva obrany, zda by plán mohl vést k většímu počtu civilních obětí, odpověděli, že nebudou na otázku reagovat. Měsíc poté však lidé z Airwars začali sledovat, jak hlášení počtu civilních obětí postupně přibývá.

Podle bývalého mluvčího Národní bezpečnostní rady USA Neda Priceho, který zde působil za Obamovy administrativy, stojí za vyšším počtem úmrtí civilistů právě změna pravidel, kterou ale Mattis popírá. „Je obrovský rozdíl v tom, co slyšíme od nejvyšších vojenských představitelů, kteří tvrdí, že se pravidla nezměnila, a tím, co vidíme na místě,“ říká Price. Podle některých odborníků však k uvolnění pravidel pro ochranu civilistů došlo už s koncem působení Baracka Obamy.

Podle zástupkyně washingtonské ředitelky Human Rights Watch Andrey Prasowové dohady o tom, zda se pravidla za Trumpa změnila, ničemu nepomáhají. „Rozhodující je, že civilisté umírají. Nehledě na důvod, by to mělo Spojené státy znepokojovat,“ připomíná Prasowová. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud