Napětí mezi Indií a Pákistánem stoupá. Jaderné mocnosti jsou kvůli Kašmíru na pokraji války | info.cz

Články odjinud

Napětí mezi Indií a Pákistánem stoupá. Jaderné mocnosti jsou kvůli Kašmíru na pokraji války

Indický premiér Nárendra Módí vyzývá k pomstě strůjcům bombového útoku, který minulý týden zabil v Kašmíru více než čtyřicet příslušníků indické polovojenské policie. Z jeho zosnování Módí přímo obvinil sousední Pákistán, který podle něj vyzbrojuje kašmírské vzbouřence. Indie ani Pákistán si sice nepřejí válku, ta ale může mezi zeměmi vybavenými jadernými zbraněmi snadno vypuknout. Indický premiér totiž potřebuje ukázat tvrdost před nadcházejícími parlamentními volbami; jeho pákistánský protějšek Imran Chán zase nechce, aby ho armáda a radikálové obvinili ze slabosti.

Kašmír, území rozdělené od roku 1947 mezi Indii a Pákistán, se už několikrát v minulosti stalo příčinou války mezi oběma zeměmi. Rozbuškou k dalšímu krvavému konfliktu se může stát i nyní.  

Napětí mezi Indií a Pákistánem začalo stoupat poté, co se ve čtvrtek v indické části Kašmíru odpálil sebevraždedný atentátník a usmrtil více než čtyřicet indických policistů, kteří se právě vraceli z dovolené. K útoku se přihlásila teroristická organizace Džajše Muhammad (Mohamadova armáda), jež bojuje za připojení indické části Kašmíru k Pákistánu, a která je napojena na radikální islamistické organizace. Šlo o nejkrvavější atentát v Kašmíru za posledních třicet let.

Indický premiér Nárendra Módí obvinil z útoku sousední Pákistán a pohrozil mu tvrdou odvetou. Indické ulice i sociální sítě zaplavila vlna pobouření. Demonstranti zapalovali auta, napadali muslimy a volali po útoku na Pákistán. Další olej do ohně dnes přilila přestřelka, k níž došlo ve stejné oblasti, kde ve čtvrtek „úřadoval“ sebevražedný atentátník. Indičtí vojáci při ní zastřelili několik teroristů, kteří podle indických bezpečnostních složek patrně organizovali čtvrteční atentát. Sami ale přišli o čtyři muže, o život přišel také nejméně jeden civilista.

V indických médiích se poté objevily nové výzvy k rázné odpovědi Pákistánu, k níž by reálně mohlo dojít. Podle listu Financial Times zvažuje indická vláda „chirurgické“ údery na území kontrolované Pákistánci. Nastalá situace nenechává v klidu ani Islámábád, pákistánská armáda u hranic je ve stavu pohotovosti.

Novou válku o Kašmír – toto území už bylo mezi Indií a Pákistánem roznětkou pro dvě velké a jednu malou válku – si přitom zřejmě indický premiér Módí ani jeho protějšek, pákistánský premiér Imran Chán, nepřejí. Oba veřejně slibují zlepšení indicko-pákistánských vztahů. Módí už před svým nástupem do úřadu v roce 2014, Imran Chán před loňskými pákistánskými parlamentními volbami. Podle Chána se čeká už jen na výsledky letošních indických parlamentních voleb, tedy předpokládané znovuzvolení Módího, aby se začalo jednat, mj. o zlepšení situace v Kašmíru. 

Džajše Muhammad navíc není zcela kontrolována Pákistánem, i když ji prý podporuje pákistánská rozvědka ISI. V Pákistánu je Džajše Muhammad oficiálně zakázanou organizací, v roce 2003 dokonce spáchala dva bombové útoky na tehdejšího vojenského vůdce země Parvíze Mušarafa.

Čtvrteční pumový útok má navíc na svědomí občan Indie, nikoliv jako v předchozích případech Pákistánec. Atentátníka, dvaadvacetiletého Adila Ahmeda Dara, prý k radikalizaci dovedlo chování indické armády a policie k muslimům v Kašmíru. Skutečnost, že byl atentátník Ind a nikoliv Pákistánec, je však v Indii bráno s velkou nelibostí, neboť se usuzuje, že by to mohla být předzvěst sílících výpadů Džajše Muhammad proti Indii. Premiér Módí je tak před volbami, které se mají konat v Indii před koncem května, tlačen veřejností k tvrdé odpovědi. Jeho Indická lidová strana (BJP) totiž sází na hindský nacionalismus, vymezuje se proti muslimům a samozřejmě sousednímu muslimskému Pákistánu.

„Chirurgické“ útoky proti základnám teroristů v Pákistánu či proti některým zařízením pákistánské armády na hranicích s Indií vypadají na první pohled jako dobrý nápad, jak by si Módí mohl zachovat tvář. Už jednou se mu něco podobného osvědčilo. V roce 2016 provedla indická armáda přeshraniční útoky na údajné základny teroristů na pákistánském území. Šlo o odvetu za vraždu 19 indických vojáků u města Uri, kterou měli údajně na svědomí právě členové Džajše Muhammad. Pákistán tehdy nejprve indický útok popřel, aby ho následně prohlásil za běžnou pohraniční přestřelku. Vzájemné vztahy Indie a Pákistánu se nakonec opět vrátily do normálu.

Nikdo ale nemůže zaručit, že to bude nyní fungovat podobně. Podle listu The Times of India navíc indická vláda zvažuje kromě „chirurgických“ úderů i možnost obsazení menší části Pákistánci drženého sporného území v Kašmíru. 

Situace se může snadno vymknout kontrole. Loni jmenovaný pákistánský premiér Imran Chán totiž potřebuje podporu armády a cítí se ohrožen pákistánskými islamistickými extrémisty, kterým občas ustupuje. I on by proto mohl sáhnout k vojenskému řešení konfliktu. 

Indie má sice větší armádu než Pákistán (více než dvojnásobně), Pákistán ale už zase v minulosti několikrát naznačil, že by se případnému masivnímu útoku svého souseda bránil jadernými zbraněmi. Důsledky takového rozhodnutí by byly nedozírné. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud