Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí mezi KLDR a USA vrcholí. Ženete Korejský poloostrov do jaderné války, tvrdí Pchjongjang

Napětí mezi KLDR a USA vrcholí. Ženete Korejský poloostrov do jaderné války, tvrdí Pchjongjang

Vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy se v posledních týdnech stále vyostřují. Dnes Pchjongjang Washington obinil z toho, že Korejský poloostrov dohnal na pokraj jaderné války. KLDR tak reagovala na zapojení dvou amerických nadzvukových bombardérů B-1B do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Cvičení se koná ve stejné době, kdy Donald Trump prohlásil, že se „za příhodných okolností“ nebrání setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Dva strategické nadzvukové bombardéry B-1B Lancer byly nasazeny v souvislosti s rostoucím napětím, které v regionu vyvolal jaderný a raketový program KLDR. Severní Korea pokračuje v raketových zkouškách navzdory sankcím OSN a tlaku USA.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun řekl, že cílem společného cvičení bylo odradit KLDR od provokací a otestovat připravenost na další případný jaderný test Severní Koreje.

Podle Pchjongjangu však bombardéry „nacvičovaly svržení atomové bomby na klíčové objekty“ na území KLDR, a to v době, kdy Trump a „ostatní američtí váleční štváči volají po preventivním jaderném útoku“ na Severní Koreu.

Pentagon vyslal do oblasti seskupení amerických bojových plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. V pondělí Spojené státy oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji. Peking dnes vyzval k „okamžitému“ zastavení rozmisťování amerického štítu, informovala agentura AFP. Ovšem systém už je podle mluvčího amerických sil v Jižní Koreji funkční.

Do Jižní Koreje také přicestoval šéf CIA Mike Pompeo a krom návštěvy velvyslanectví a amerických vojenských sil podle agentury Jonhap také jednal s šéfem jihokorejské tajné služby.

Peking dnes vyzval Spojené státy a KLDR, aby spolu „co nejdříve“ obnovily kontakt, a předešly tak dalšímu stupňování napětí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí tím reagoval na Trumpův rozhovor s agenturou Bloomberg. Americký prezident v něm připustil, že by se „za příhodných podmínek“ se severokorejským vůdcem sešel.

Bombardér B-1B Lancer vznikl v 80. letech jako reakce na potřebu mezikontinentálního nadzvukového bombardéru pro jaderné útoky. Po skončení studené války bylo jeho využití přehodnoceno, byl zapojen do taktických misí s použitím konvenční výzbroje. Nyní tvoří bombardovací páteř letectva USA.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744