Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí mezi Ruskem a Izraelem roste. Útok na Palmýru půjde vysvětlovat velvyslanec v Moskvě

Napětí mezi Ruskem a Izraelem roste. Útok na Palmýru půjde vysvětlovat velvyslanec v Moskvě

Rusko si předvolalo izraelského velvyslance v Moskvě na protest proti útoku izraelských vojenských letounů nedaleko syrského města Palmýra z minulého týdne. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí.

Minulý týden velení syrské armády oznámilo, že izraelské stíhačky pronikly do syrského vzdušného prostoru a zaútočily poblíž Palmýry. Síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, kterého Rusko diplomaticky i vojensky podporuje, to označily za agresi, která pomohla teroristům z Islámského státu.

 

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov dnes oznámil, že izraelský velvyslanec Gary Koren byl v souvislosti s incidentem v pátek předvolán k rozhovoru.

Izraelská armáda podle agentury AFP již dříve uvedla, že nálet byl zaměřen na cíle spjaté s šíitským hnutím Hizballáh, které v Sýrii bojuje na straně syrské vlády. Zasaženy byly údajně "vyspělé zbrojní systémy Hizballáhu". Hizballáh je libanonská skupina, která dlouhodobě vede ozbrojenou kampaň proti Izraeli.

 

Syrská armáda na izraelský nálet odpověděla raketovou palbou. Uvedla, že jedno izraelské letadlo sestřelila, další zasáhla a třetí přinutila k ústupu. Izraelská armáda tvrdí, že všechna letadla jsou v pořádku. Sdělila také, že poprvé použila moderní systém protiraketové obrany a jednu ze syrských raket sestřelila.