Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí na Blízkém východě houstne. Saúdská Arábie vyzvala občany, aby se rychle vrátili z Libanonu

Napětí na Blízkém východě houstne. Saúdská Arábie vyzvala občany, aby se rychle vrátili z Libanonu

Saúdská Arábie varovala své občany, aby nejezdili do Libanonu a požádala ty, kteří v zemi žijí nebo tu jsou na návštěvě, aby se okamžitě vrátili domů. Výzva saúdskoarabským občanům je dalším symbolem rostoucího napětí, ke kterému došlo po sobotní rezignaci libanonského premiéra Sa’ada al-Harírího. Podle expertů rezignace – možná zcela nedobrovolná – prohloubí dlouhodobou nenávist a rivalitu mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábií, která by mohla vyústit v zástupný konflikt právě na území Libanonu.

Saúdskoarabské ministerstvo dnes prostřednictvím oficiální zpravodajské agentury napsalo, že „kvůli okolnostem v Libanonské republice království žádá své občany“, kteří se tam nacházejí, aby zemi neprodleně opustili.

Prohlášení přišlo poté, co nejmenovaný libanonský vládní zdroj agentuře Reuters sdělil, že podle libanonských představitelů je sunnitský premiér Harírí zadržován v Saúdské Arábii, odkud také v sobotu oznámil svou rezignaci, a budou se ho za pomoci dalších arabských zemí dostat zpět do vlasti. Vedení Saúdská Arábie, která má s rodinou Harírího velmi dobré vztahy, však takové nařčení popírá.

Nečekaná rezignace ale přiživuje spekulace, podle kterých se Harírí ocitl uprostřed boje regionálních mocností Saúdské Arábie a Íránu. Když svůj krok odůvodňoval, řekl, že se bojí o svůj život a že v Libanonu vládne atmosféra podobná té, v níž byl zavražděn jeho otec Rafík Harírí. Vražda se tehdy připisovala kruhům napojeným na Sýrii, což je hlavně šíitský Hizballáh. Tuto organizaci podporuje Írán a společně bojují na straně syrské vlády v Sýrii. Podle Saúdské Arábie však šíitský Hizballáh ovládl politický systém v Libanonu.

Harírí zprávy o svém nedobrovolném pobytu v Saúdské Arábii veřejně nepopřel. V rezignačním projevu, který učinil ze Saúdské Arábie, ale kritizoval Hizballáh a Írán. „Libanon povstane jako v minulosti. Odřízneme všechny ruce, které u nás nemají co dělat,“ prohlásil Harírí v televizním projevu, během kterého rezignoval.

Jak už INFO.CZ psalo, tato rétorika může například podle komentátora Amína Muhammada Hably z al-Džazíry znamenat jistý stupeň přípravy na válku. Napětí je cítit také z prohlášení izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana, který po Sa’adově rezignaci potvrdil připravenost izraelské armády postavit se v případě nutnosti Íránu a jeho spojencům.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744