Napětí na korejské hranici roste. KLDR objednává masovou produkci raket, z Jihu zní střelba | info.cz

Články odjinud

Napětí na korejské hranici roste. KLDR objednává masovou produkci raket, z Jihu zní střelba

Severní Korea dále přiživuje napětí, které po jejích testech balistických raket panuje na Korejském poloostrově. Vůdce KLDR Kim Čong-un oznámil, že plánuje objednat masovou výrobu balistických raket schopných zasáhnout i Japonsko či vybrané americké základny. Den poté poslal přes svou jižní hranici bezpilotní letoun, na který Jižní Korea odpověděla střelbou. 

Severní Korea pokračuje ve své politice síly. Jen co Kim Čong-un v neděli dohlédnul na úspěšný test balistické rakety Pukguksong-2, hned objednal jejich masovou výrobu. „Raketa je velmi přesná strategická zbraň a proto jsem schválil její nasazení k akci,“ citovala severokorejská agentura KCNA vůdce země.

Raketa Pukguksong-2, kterou pohání tuhé palivo a je schopná nést jaderné hlavice, po testu uletěla přibližně 500 kilometrů a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova. Test odsoudila Jižní Korea, Japonsko i USA. Čína, jediný politický a ekonomický spojenec KLDR, varovala všechny zúčastněné strany před eskalací napětí.

Podle jihokorejského prezidenta Moon Jae-ina je „vysoká pravděpodobnost“ války obou Korejí.

Důkaz přišel hned na počátku tohoto týdne, kdy společnou hranici ze severu přeletěl neidentifikovatelný objekt, zřejmě bezpilotní letoun. Jižní Korea na to reagovala intenzivní střelbou a posílením sledování svého vzdušného prostoru.

Navzdory sankcím Organizace spojených národů i varování Číny však Severní Korea ve svých provokacích neustává. Nedělní test byl jedenáctou severokorejskou zkouškou rakety od začátku roku. Loni byly takových testů desítky a dvakrát šlo o jadernou zkoušku.

Severní Korea zesiluje své úsilí o vyvinutí mezikontinentální balistické rakety schopné přenést jadernou hlavici až do Ameriky. Prezident Donald Trump však ujistil, že „to se rozhodně nestane“.

Obě Koreje zůstávají od dob korejské války ve válečném stavu, protože konflikt skončil pouze uzavřením příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud