Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napětí v Řecku. V uprchlickém táboře pokračovaly nepokoje

Napětí v Řecku. V uprchlickém táboře pokračovaly nepokoje

Na řeckém ostrově Chios už druhou noc pokračovaly násilnosti, při nichž byli napadeni i dva dobrovolníci pomáhající uprchlíkům. Podle řecké agentury ANA vhozené zápalné lahve zničily dva stany a vyvolaly útěk asi 150 obyvatel tábora Suda. Dobrovolníci, kteří uprchlíkům pomáhají, byli napadeni mimo tábor a museli být hospitalizováni.

Podle nejmenovaného představitele policie na ostrově roste napětí mezi místními obyvateli a asi 4000 tamními uprchlíky. "Nemůžeme vyloučit, že zlost občanů se snaží zneužít krajně pravicové organizace," citovala ANA svůj zdroj. Chios začátkem týdne navštívila delegace neonacistické strany Zlatý úsvit.

Řecký deník Kathimerini dnes varoval, že řecká vláda uprchlickou krizi vůbec nezvládá a situace je výbušná. „Nejnovější události v táboře Suda naznačují, že se věci můžou dále vymknout kontrole a ještě více se zhoršit,“ uvedl.

Nepokoje byly na Chiosu zaznamenány také v noci na čtvrtek, kdy skupina uprchlíků vyrabovala obchody s alkoholem a se zábavní pyrotechnikou a odpalovala ji mimo jiné na obytné budovy v okolí tábora. Na místě museli zasáhnout policisté, kteří zatkli tři Alžířany a jednoho Íránce. Podle řeckých sdělovacích prostředků na to příznivci krajní pravice reagovali házením těžkých kamenů na stany uprchlíků.

Podobné napětí jako na Chiosu je i na dalších řeckých ostrovech ležících na východě Egejského moře poblíž Turecka. Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka má zastavit dohoda mezi EU a Tureckem, ale od jejího uzavření před sedmi měsíci do jihoevropské země přesto dorazilo dalších 17.000 lidí. Na ostrovech, které mají kapacitu pro asi 7500 běženců, je jich zhruba 16.000. Podle dohody budou do Turecka vráceni ti, kdo nesplní podmínky pro udělení azylu, avšak azylové řízení je zdlouhavé. EU viní Řecko, že žádosti i odvolání zpracovává pomalu.

 Nepokoje v táboře Suda


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744