Články odjinud

Napjaté vztahy mezi USA a Mexikem: Velvyslankyně odchází, nesouhlasí se zdí

Napjaté vztahy mezi USA a Mexikem: Velvyslankyně odchází, nesouhlasí se zdí

Roberta Jacobsonová, americká velvyslankyně v Mexiku, odchází  v době napjatých vztahů mezi oběma zeměmi ze svého postu. Zkušená diplomatka, která dávala najevo nesouhlas s plánem prezidenta Donalda Trumpa na stavbu hraniční zdi, byla do funkce jmenována jeho předchůdcem Barackem Obamou. Její odvolání se kvůli těmto vazbám očekávalo již po Trumpově nástupu do funkce.

Zatímco demokratický prezident byl v Mexiku díky vstřícnému přístupu k přistěhovalcům vnímán pozitivně, jeho republikánský nástupce se krátce po loňském nástupu k moci dostal do ostrého sporu s prezidentem Enriquem Peňou Nietem. Mexický lídr odmítl Trumpův požadavek na to, aby jeho země zaplatila stavbu zdi na hranicích, a zrušil svou cestu k severnímu sousedovi. Mexičané s nevolí sledují i Trumpovy snahy o vyvázání USA z obchodní dohody NAFTA, z níž podle šéfa Bílého domu profitují Mexičané na úkor obyvatel Spojených států.

Jacobsonová v této atmosféře oznámila, že na začátku května opustí svůj post a po 31 letech služeb americké vládě bude hledat místo v jiné oblasti.

"Společně jsme silnější," doplnila na twitteru v naději na zlepšení americko-mexických vztahů, které označila za "silné a zásadní".

Jacobsonová působila v Mexiku od května 2016. Předtím zastávala v Obamově exekutivě funkci náměstkyně ministra zahraničí pro záležitosti západní polokoule.

Podle Reuters byla po Trumpově nástupu vnímána stále více jako diplomatka bez reálného vlivu. Mexičtí činitelé sice oceňovali její vstřícný přístup, ale měli tendenci řešit společné otázky s Trumpovými poradci.

Americké ministerstvo zahraničí její odchod potvrdilo, jméno nástupce ale zatím neoznámilo. Mexický list Reforma ve čtvrtek napsal, že Trump plánuje jmenovat velvyslancem bývalého šéfa firem General Motors a AT&T Eda Whitacrea.

 

Články odjinud