Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Napojení Trumpa na FBI? Přibývají další fakta

Napojení Trumpa na FBI? Přibývají další fakta
 

Tvrzení Demokratické strany, že prezidentský kandidát Republikánské strany Donald Trump má za zády Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nemusí být tak daleko od pravdy, jak se za začátku zdálo. Jen několik dní před volbami, v nichž se rozhodne o nové hlavě Spojených států, unikají z FBI další a další informace, které vyznívají vůči demokratické kandidátce Hillary Clintonové velmi nelichotivě.

Její volební tým tak už před několika dny zaútočil na ředitele agentury Jamese Comeyho za jeho prohlášení, že agenti zkoumají další tisíce e-mailů, které byly odeslány ze soukromé e-mailové adresy Clintonové v době, kdy vedla diplomacii. Šéf FBI se prý tím, že vypouští informace o nových e-mailech Clintonové jen pár dní před volbami, vměšuje do jejich průběhu. E-maily navíc našla agentura v počítači exmanžela poradkyně demokratické kandidátky Anthonyho Weinera. Jeho jméno v USA zrovna nepatří mezi ta, se kterými by chtěla být Clintonová spojována, popsal magazín Slate. FBI také pouhý týden před volbami zveřejnila dokumenty z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti prezidenta Billa Clintona. Ten udělil v poslední den svého působení v Bílém domě pardon stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany Marcu Richovi.

Anthony Weiner
Někdejší americký kongresman Anthony Weiner odstoupil ze své funkce v roce 2011 poté, co se na něj provalil skandál, že několika ženám posílal své intimní fotografie. Podlehl tehdy tlaku Demokratické strany, šéfa Bílého domu i své tehdejší manželky, která je blízkou spolupracovnicí Hillary Clintonové. E-maily Clintonové se našly, když FBI prozkoumávala Weinerův počítač kvůli podezření, že vedl na internetu sexuálně podbarvenou komunikaci s nezletilou dívkou.

„FBI je Trumpův svět,“ citoval britský deník The Guardian jednoho z agentů FBI. I podle dalších zdrojů z agentury, s nimiž deník mluvil, existuje v FBI silná opozice proti demokratické kandidátce. Klima údajně pramení z rozčílení agentů nad rozhodnutím šéfa FBI nehnat Clintonovou kvůli používání soukromého serveru v době, kdy vedla diplomacii, před soud. Jeden z agentů dokonce uvedl, že „důvod, proč pouští informace, je ten, že jsou pro Trumpa."

Podezřením Demokratů nahrává i „expert na Trumpa“ Wayne Barrett, který v Daily Beast popsal propojení republikánského kandidáta s FBI. Asociace FBI agentů, která sdružuje kolem deseti tisíc členů, je podle něj napojená na Rudyho Giulianiho, bývalého starostu New Yorku a současného Trumpova poradce. Ten sám popsal stanici Fox News, že je ve styku s agenty, kteří jsou rozladění z faktu, že Clintonová nebyla kvůli svému neopatrnému zacházení s e-maily stíhána. O rozvířené atmosféře uvnitř FBI několikrát na stejné stanici promluvil i bývalý agent Jim Kallstrom. Jeho nadace přitom obdržela podporu od Trumpa a Trumpovy nadace.

„FBI je Trumpův svět."
agent FBI

Na druhou stranu se podle zdrojů Guardianu sice Clintonová uvnitř FBI nesetkává se sympatiemi, ale zjevná je i nekvalifikovanost a nepředvídatelnost jejího soka v prezidentském klání.

Podívejte se na poslední prezidentskou debatu Clintonové a Trumpa. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1