Nařízení z éry Ronalda Reagana. Trump zřejmě zakáže potratové poradenství za federální peníze | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nařízení z éry Ronalda Reagana. Trump zřejmě zakáže potratové poradenství za federální peníze

Nařízení z éry Ronalda Reagana. Trump zřejmě zakáže potratové poradenství za federální peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se dnes chystá prosadit nařízení z doby někdejšího prezidenta Ronalda Reagana, které zakazuje federálně financovaným klinikám pro plánování rodičovství poskytovat ženám poradenství k potratům či pronajímat prostory lékařům provádějícím umělé ukončení těhotenství. S odkazem na zdroje z Bílého domu to uvedla agentura AP.

Média očekávají, že opatření povede k žalobám a k vyhrocení názorových rozepří mezi zastánci a odpůrci potratů. A to v době, kdy Spojené státy čekají v listopadu parlamentní volby.

Občanské i lékařské skupiny podporující právo na interrupci nařízení označují za roubík, který neoprávněně vstupuje do vztahu mezi lékaři a pacienty. Zdůrazňují také, že potraty jsou legálním zdravotním zákrokem a že federální fondy vyhrazené pro plánování rodičovství nemohou být podle současných pravidel využity k proplácení potratových procedur.

S těmito argumenty ale odpůrci umělého ukončení těhotenství nesouhlasí a tvrdí, že kliniky pro podporu rodičovství čerpající federální finance nesmějí mít žádné spojení na cokoli, co se týká potratů.

Nařízení z Reaganovy éry v době svého vzniku nikdy plně nevstoupilo v platnost, ačkoli Nejvyšší soud USA ho svým verdiktem podpořil jako v souladu s pravomocemi výkonné moci. Bývalý demokratický prezident Bill Clinton opatření zcela zrušil a místo toho se začala uplatňovat zásada poskytovat ženám poradenství v podobě všech dostupných možností.

Trump se rozhodně staví na stranu odpůrců potratů, krátce po složení přísahy například zablokoval federální financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. Během předvolební kampaně pronesl řadu kontroverzních výroků, které následně odvolal či zmírnil. Příkladem je jeho prohlášení z března 2016, kdy souhlasil s trestáním žen za potraty, pokud by umělé přerušení těhotenství bylo v USA postaveno mimo zákon. Kvůli kritice pak sdělil, že odpovědnost za problematiku interrupcí by měla být svěřena jednotlivým státům a později dodal, že ženy by byly v takovém případě obětí, proto by tresty mířily pouze na lékaře.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.