Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Násilí v Aleppu pokračuje, Putin navrhuje humanitární pauzu a složení zbraní

Násilí v Aleppu pokračuje, Putin navrhuje humanitární pauzu a složení zbraní
 

Násilí v Aleppu pokračuje, od pátku zemřely desítky lidí včetně civilistů. Vladimir Putin vyzval k humanitární pauze, v minulosti ale podobné dohody příliš neuspěly. Syrský prezident Bašar Asad také v rozhovoru se západními novináři potvrdil, že v úřadu plánuje setrvat. 

Syrští rebelové pokračují v útocích v západním Aleppu. Chtějí se tak dostat do východní části města, kterou obkličují prorežimní jednotky. Násilí si od pátku vyžádalo více než 40 civilních obětí, informoval server BBC. Minometné náboje dopadaly hned na několik rezidenčních čtvrtí.

Dopad na civilisty už kritizoval zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Poslední útoky rebelů jsou podle něj šokující.

Mělo by se připomenout těm, kteří tvrdí, že toto by mělo odlehčit obležení východního Aleppa, že nic nemůže ospravedlnit použití nepřiměřených zbraní a zbraní s nerozlišujícím účinkem, včetně těžkých zbraní na civilní oblasti, a mohlo by to být považováno za válečné zločiny.
Staffan de Mistura
 

Bojovníci teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, která byla dříve napojena na Al Kaídu, se zaměřili hlavně na sebevražedné mise. Bomby nastražili do aut v jihozápadní části města. Podle CNN tak zabili minimálně 15 lidí, více než sto jich zranili.

Ruský prezident Vladimír Putin v reakci na poslední vlnu násilí ze strany rebelů vyhlásil na pátek desetihodinovou humanitární přestávku. Ozbrojené skupiny podle náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova vyzval, aby po tu dobu zastavily boje.

Několik předchozích pokusů o podobné příměří ale v minulosti skončilo fiaskem. Bojující strany se vzájemně obviňovaly z jeho porušování. Klid zbraní částečně zafungoval až v polovině října. Platit měl osm hodin,  boje nakonec utichly na několik dnů. Přerušily je až ruské nálety na východní Aleppo, při kterém Moskva podle Spojených států zasáhla humanitární konvoj. 

Asad kritiku odmítá

Syrský prezident Bašár Asad si do svého paláce v pondělí pozval několik západních novinářů a politických analytiků. Podle New York Times s nimi mluvil hlavně o budoucnousti země. Každý Syřan má podle Asada „právo být plnohodnotným občanem v každém slova smyslu“. Prezident taky zemi slíbil novou éru otevřenosti a dialogu. Po válce, kterou věří, že vyhraje, chce pak syrskou společnost modernizovat.  

Útoky na civilisty ze strany rebelů jsou ale jen jednou stranou mince. Bojové letouny Sýrie s pomocí Ruska nevybíravě bombardují rezidenční oblasti ve čtvrtích, které naopak obsadili rebelové. Z oblasti přicházejí zprávy o věznění a mučení odpůrců režimu včetně blogerů, mírových protestujících a dalších civilistů. Vládní síly také některá obležená území odřízla od zásob jídla.

Zodpovědnost za utrpení Syřanů Asad odmítá. Zopakoval taky, že chce u moci zůstat do konce  svého třetího volebního období. Od září bylo v Aleppu zabito nebo zraněno nejméně 2 700 lidí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1