Následky Trumpovy politiky si děti migrantů ponesou celý život. Trauma může vést i k rakovině | info.cz

Články odjinud

Následky Trumpovy politiky si děti migrantů ponesou celý život. Trauma může vést i k rakovině

Politika „nulové tolerance“ vůči nezákonnému přistěhovalectví, kterou na jaře začal uplatňovat americký prezident Donald Trump, způsobila odloučení stovek malých dětí od jejich rodičů i tvrdou kritiku na konto Bílého domu. Některé rodiny už se spojit nepodařilo. A přestože se po rozhodnutí soudu většina dětí vrátila ke svým opatrovníkům – do dnešního dne to je něco přes 1800 dětí –, trauma z měsíců strávených bez rodičů si ponesou do konce života. Odnášejí si nejen psychické následky, ale podle některých názorů i vyšší pravděpodobnost výskytu závažných onemocnění, jako je rakovina.

Videa dětí, které se po měsících v odloučení vracejí do náručí rodičů, měla být dojemným okamžikem po týdnech Trumpovy mimořádně tvrdé politiky proti nelegálním migrantům. Namísto okamžiků štěstí však některé záběry z očekávaného setkání přinášejí úplně jiný obrázek.

Guatemalský žadatel o azyl Hermelindo Che Coc čeká na letišti v Los Angeles s dárkem a narozeninovým balónkem. Když se jeho pohled konečně střetne s jeho šestiletým synem, dítě nejeví žádné známky radosti, neposkakuje a ani se neusmívá. Jeho pohled je nepřítomný a ustrnutí dítěte nepolevuje, ani když ho otec obejme.

Takový obrázek ze shledání rodičů s jejich dětmi bohužel není ojedinělý. Deník The New York Times přináší řadu podobných příběhů, které jsou pro každého rodiče noční můrou – jejich děti je nepoznávají a místo radostných úsměvů volají po sociálních pracovnících, kteří se o ně starali během týdnů násilného odloučení od rodičů.

„Hlavní věc, kterou si musíme uvědomit, je ta, že děti jsou oddělením od rodičů a podmínkami v detenčních centrech traumatizovány. Po opětovném shledání následuje velice matoucí a intenzivní období. Děti cítí štěstí, ale také velký zmatek a zlost,“ popisuje pocity dětí imigrantů pediatrička z Kalifornské univerzity Rlizabeth Barnertová pro německý server Deutsche Welle.

Odbornice upozorňuje, že děti mohou rodiče vinit z toho, že je opustili. „V dětské psychologii je přirozená tendence myslet si: Mami, ty jsi mě nezachránila,“ dodává Barnertová. Kvůli obrovskému traumatu, kterým si musely projít, tak dětem hrozí vážné psychické problémy.

Ředitel střediska pro rozvoj dítěte na Harvardské univerzitě Jack Shonkoff varuje, že odloučení může mít vážné dopady na jejich chování i schopnost se učit. „Každým dnem, který děti stráví oddělené od rodičů, znásobujeme jejich újmu a doživotní následky,“ varuje lékař, podle kterého může mít trauma vliv i na jejich fyzické zdraví.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migranty

Na to upozorňuje i dětská lékařka Lanre Falusiová z Dětského národního zdravotnického systému ve Washingtonu, která s dětmi přistěhovalců dlouhodobě pracuje. Nezletilí, kteří přišli do Spojených států, mají podle jejích zkušeností často velmi děsivé zážitky od zneužívání po únosy. Trauma, kterému děti v domovských zemích čelily, se tak jejich odebráním od rodičů jen znásobuje. Reakce na takový stres pro ně může být zničující.

„Vidíme změny v jejich stresových hormonech i rozvoji mozku. To se může v dlouhodobém horizontu projevit duševním onemocněním, jako je posttraumatická stresová porucha, úzkost nebo deprese. U dětí, které zažily stres, se navíc může ve starším věku projevit větší riziko sebevražedných tendencí,“ říká Falusiová pro DW.

Mezi ty nejzranitelnější přitom patří malé děti, varuje lékařka s tím, že „toxický“ stres může vést i k výskytu vážných nemocí. „Změny v hormonálním systému způsobují i fyzické změny jejich těla, což může vést ke zvýšenému riziku onemocnění srdce, cukrovce, jaterním problémům a zvýšenému riziku rakoviny,“ tvrdí Falusiová.

Díky rozsudku z 26. června tak sice bylo oddělování rodin ukončeno a úřady dostaly nařízeno, aby se děti vrátily do péče rodičů, následky jsou však jen těžko smazatelné. Podle lékařů je proto klíčové, aby po sjednocení imigrantských rodin byla odebraným dětem poskytnuta odborná psychologická pomoc.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud