Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Následky Trumpovy politiky si děti migrantů ponesou celý život. Trauma může vést i k rakovině

Následky Trumpovy politiky si děti migrantů ponesou celý život. Trauma může vést i k rakovině

Politika „nulové tolerance“ vůči nezákonnému přistěhovalectví, kterou na jaře začal uplatňovat americký prezident Donald Trump, způsobila odloučení stovek malých dětí od jejich rodičů i tvrdou kritiku na konto Bílého domu. Některé rodiny už se spojit nepodařilo. A přestože se po rozhodnutí soudu většina dětí vrátila ke svým opatrovníkům – do dnešního dne to je něco přes 1800 dětí –, trauma z měsíců strávených bez rodičů si ponesou do konce života. Odnášejí si nejen psychické následky, ale podle některých názorů i vyšší pravděpodobnost výskytu závažných onemocnění, jako je rakovina.

Videa dětí, které se po měsících v odloučení vracejí do náručí rodičů, měla být dojemným okamžikem po týdnech Trumpovy mimořádně tvrdé politiky proti nelegálním migrantům. Namísto okamžiků štěstí však některé záběry z očekávaného setkání přinášejí úplně jiný obrázek.

Guatemalský žadatel o azyl Hermelindo Che Coc čeká na letišti v Los Angeles s dárkem a narozeninovým balónkem. Když se jeho pohled konečně střetne s jeho šestiletým synem, dítě nejeví žádné známky radosti, neposkakuje a ani se neusmívá. Jeho pohled je nepřítomný a ustrnutí dítěte nepolevuje, ani když ho otec obejme.

Takový obrázek ze shledání rodičů s jejich dětmi bohužel není ojedinělý. Deník The New York Times přináší řadu podobných příběhů, které jsou pro každého rodiče noční můrou – jejich děti je nepoznávají a místo radostných úsměvů volají po sociálních pracovnících, kteří se o ně starali během týdnů násilného odloučení od rodičů.

„Hlavní věc, kterou si musíme uvědomit, je ta, že děti jsou oddělením od rodičů a podmínkami v detenčních centrech traumatizovány. Po opětovném shledání následuje velice matoucí a intenzivní období. Děti cítí štěstí, ale také velký zmatek a zlost,“ popisuje pocity dětí imigrantů pediatrička z Kalifornské univerzity Rlizabeth Barnertová pro německý server Deutsche Welle.

Odbornice upozorňuje, že děti mohou rodiče vinit z toho, že je opustili. „V dětské psychologii je přirozená tendence myslet si: Mami, ty jsi mě nezachránila,“ dodává Barnertová. Kvůli obrovskému traumatu, kterým si musely projít, tak dětem hrozí vážné psychické problémy.

Ředitel střediska pro rozvoj dítěte na Harvardské univerzitě Jack Shonkoff varuje, že odloučení může mít vážné dopady na jejich chování i schopnost se učit. „Každým dnem, který děti stráví oddělené od rodičů, znásobujeme jejich újmu a doživotní následky,“ varuje lékař, podle kterého může mít trauma vliv i na jejich fyzické zdraví.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migranty

Na to upozorňuje i dětská lékařka Lanre Falusiová z Dětského národního zdravotnického systému ve Washingtonu, která s dětmi přistěhovalců dlouhodobě pracuje. Nezletilí, kteří přišli do Spojených států, mají podle jejích zkušeností často velmi děsivé zážitky od zneužívání po únosy. Trauma, kterému děti v domovských zemích čelily, se tak jejich odebráním od rodičů jen znásobuje. Reakce na takový stres pro ně může být zničující.

„Vidíme změny v jejich stresových hormonech i rozvoji mozku. To se může v dlouhodobém horizontu projevit duševním onemocněním, jako je posttraumatická stresová porucha, úzkost nebo deprese. U dětí, které zažily stres, se navíc může ve starším věku projevit větší riziko sebevražedných tendencí,“ říká Falusiová pro DW.

Mezi ty nejzranitelnější přitom patří malé děti, varuje lékařka s tím, že „toxický“ stres může vést i k výskytu vážných nemocí. „Změny v hormonálním systému způsobují i fyzické změny jejich těla, což může vést ke zvýšenému riziku onemocnění srdce, cukrovce, jaterním problémům a zvýšenému riziku rakoviny,“ tvrdí Falusiová.

Díky rozsudku z 26. června tak sice bylo oddělování rodin ukončeno a úřady dostaly nařízeno, aby se děti vrátily do péče rodičů, následky jsou však jen těžko smazatelné. Podle lékařů je proto klíčové, aby po sjednocení imigrantských rodin byla odebraným dětem poskytnuta odborná psychologická pomoc.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1