Články odjinud

Nástroje zkázy. 6 smrtících zbraní, které devastují světová bojiště

Nástroje zkázy. 6 smrtících zbraní, které devastují světová bojiště

Pokud dnes otevřete noviny, s jistotou se dočtete o nějakém z konfliktů, které v současnosti zuří v nejrůznějších koutech světa. Často se taky dozvíte, jakou zbraň která strana použila, přesto ale můžete zůstat bezradní a budete si klást otázky, jak zrovna tento nástroj smrti vypadá, jaké jsou jeho účinky a který stát na světě ho má ve výzbroji. V posledních dnech se lidé mohli detailně seznámit se známými střelami Tomahawk, kterými Spojené státy zaútočily na Sýrii. A taky s o poznání zlověstněji znějící „matkou všech bomb“, která dopadla na stoupence Islámského státu v Afghánistánu. Zde je průvodce šesti nejničivějšími zbraněmi, které se objevují na bojištích současnosti.

Perla amerického námořnictva Tomahawk

Podzvuková střela s plochou dráhou letu použitelná za každého počasí. Tak by se dala definovat střela Tomahawk, kterou armáda Spojených států použila minulý týden k útoku na základu syrské armády.

Jedná se o takzvanou manévrující střelu, která nemíří přímo k cíli, ale během letu několikrát změní kurz, díky čemuž se umí vyhnout obraně nepřítele. Nejpoužívanější verze střely Tomahawk má dolet asi 1700 kilometrů. Letí přitom nízko nad terénem (20 až 100 metrů nad zemí), a je proto obtížně zachytitelná protiraketovými systémy protivníka.

Střely Tomahawk byly navrženy v 70. letech, aby mohly být odpáleny z bitevních lodí a ponorek. Poprvé byly použity během války v Perském zálivu v roce 1991, později například během invaze do Iráku v roce 2003.

720p 480p 360p 240p

Střela Tomahawk patří mezi oblíbené zbraně amerických ozbrojených sil. Kromě Spojených států, které vlastní vysoké množství těchto střel, se 60 kusy může pyšnit i britské královské námořnictvo. Na střely Tomahawk si brousily zuby i další země, jako Nizozemsko, Polsko nebo Španělsko, získat je se jim ale nepodařilo.

Severokorejská střela Hwasong-10

Balistická střela středního doletu Hwasong-10 (korejské označení pro Mars) je chloubou totalitní Severní Koreje. Raketa, která je označována také jako Musudan, má dolet 2500 až 4000 kilometrů a je schopná unést jednu nukleární hlavici o hmotnosti 500 až 1200 kilometrů.

Na rozdíl od střely Tomahawk je balistická střela nejprve vystřelena prudce vzhůru a k cíli pak padá za pomoci zemské gravitace. Území Spojených států, kterým KLDR hrozí zkázou, Hwasong-10 zasáhnout nemůže, v ohrožení však je Jižní Korea, Japonsko nebo autonomní ostrov Spojených států Guam.

720p 480p 360p 240p
Propagandistické video KLDR

Během posledních let Severní Korea testovala několik těchto střel, většinou ale neúspěšně. Buď se je nepodařilo odpálit, nebo neletěly tak daleko, jak měly. Pochybnosti také dlouhodobě panují o schopnosti režimu osadit střely odpovídající hlavicí.

Počet těchto střel v severokorejském arzenálu není přesně znám, podle odhadů jich ale Severní Korea vlastní kolem dvou stovek. Spekuluje se, že 19 střel Hwasong-10 má i Írán.

Mezikontinentální balistické střely

Mezikontinentální balistické rakety (ICBM) jsou schopny překonat vzdálenost 5000 kilometrů a jsou většinou vybaveny termonukleární nebo jadernou náloží. Mohou být ale využity i k přenosu chemických nebo biologických zbraní. Tyto děsivé rakety jsou schopné zasáhnout i několik různých cílů najednou. Bojová hlavice je umístěna ve speciálním pouzdře, které je tepelně chráněno před vysokými teplotami při sestupu atmosférou k cíli. 

ICBM byly dosud jen testovány. Země jako jsou Spojené státy, Rusko, Indie nebo Izrael, vytvořily protibalistické systémy, které jsou schopné ICBM sestřelit, než stačí zasáhnout cíl.

Barelové bomby

Brutální barelové bomby jsou improvizovaná výbušná zařízení obvykle určená ke shazování z letadel a helikoptér. Jsou vyrobené z velkých kovových barelů plných výbušnin, šrapnelů, ropy nebo jiných chemikálií a jejich účinky jsou mnohdy devastující. Kvůli nízké přesnosti jsou často shazovány v hustě osídlených oblastech, včetně uprchlických táborů. Barelové bomby, které představují levnou alternativu ke standardním zbraním, jsou  často využívány diktátory a nestabilními vládami, kterým teče do bot. Jejich účinek je drastický a i proto jsou na seznamu zakázaných zbraní.

Matka všech bomb

Obří konvenční bomba MOAB, nazývaná také jako matka všech bomb, je nejsilnější nejadernou zbraní v americkém arzenálu. MOAB je dlouhá přes devět metrů, v průměru má 103 centimetrů a váží 22600 liber. Kvůli svým rozměrům a váze musí být shazována z nákladního letadla, obvykle C-130.

Masivní tlaková vlna, která vznikne po výbuchu, je schopná zničit oblast o velikosti devíti městských bloků. Za Spojenými státy samozřejmě nemůže zůstat pozadu Rusko, které vyvinulo „otce všech bomb“. Moskva tvrdí, že je až čtyřikrát silnější než americká verze.

MOAB je projektem výzkumné laboratoře letectva Spojených států, který byl zahájen v roce 2002. Do tohoto týdne zatím nebyla v boji použitá, ve čtvrtek však její sílu pocítili radikálové z Islámského státu v Afghánistánu. Takto to zachytila armáda USA:

360p 240p
Úder MOAB na pozice radikálů v Afghánistánu na záběrech americké armády

Chemické zbraně

Jedna z nejhorších forem boje. Chemické zbraně použité proti civilistům způsobují rozsáhlé škody. Oběti se před smrtícími plyny nemůžou skrýt a umírají v křečích a bolestech.

Jsou považovány za zbraně hromadného ničení, a jsou proto podle mezinárodního humanitárního práva zakázané. Některé státy je však stále skladují, protože jsou vysoce efektivní a levné na výrobu. Aktuálně působí zkázu na syrském bojišti, kde jimi zřejmě disponuje hned několik stran konfliktu.

720p 480p 360p 240p

Mezi nejznámější druhy chemických zbraní patří sarin, yperit nebo plynný chlor. V souvislosti s válkou v Sýrii se v poslední době nejčastěji hovoří o sarinu – bezbarvé tekutině bez zápachu, která zasahuje nervovou soustavu člověka. Po vdechnutí může dojít k obrně dýchacích svalů a zástavě srdce.

Samostatnou kapitolou jsou pak jaderné bomby, které ale velmoci drží hlavně pro jejich odstrašující efekt:

720p 480p 360p 240p

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818