Nástroje zkázy. 6 smrtících zbraní, které devastují světová bojiště | info.cz

Články odjinud

Nástroje zkázy. 6 smrtících zbraní, které devastují světová bojiště

Pokud dnes otevřete noviny, s jistotou se dočtete o nějakém z konfliktů, které v současnosti zuří v nejrůznějších koutech světa. Často se taky dozvíte, jakou zbraň která strana použila, přesto ale můžete zůstat bezradní a budete si klást otázky, jak zrovna tento nástroj smrti vypadá, jaké jsou jeho účinky a který stát na světě ho má ve výzbroji. V posledních dnech se lidé mohli detailně seznámit se známými střelami Tomahawk, kterými Spojené státy zaútočily na Sýrii. A taky s o poznání zlověstněji znějící „matkou všech bomb“, která dopadla na stoupence Islámského státu v Afghánistánu. Zde je průvodce šesti nejničivějšími zbraněmi, které se objevují na bojištích současnosti.

Perla amerického námořnictva Tomahawk

Podzvuková střela s plochou dráhou letu použitelná za každého počasí. Tak by se dala definovat střela Tomahawk, kterou armáda Spojených států použila minulý týden k útoku na základu syrské armády.

Jedná se o takzvanou manévrující střelu, která nemíří přímo k cíli, ale během letu několikrát změní kurz, díky čemuž se umí vyhnout obraně nepřítele. Nejpoužívanější verze střely Tomahawk má dolet asi 1700 kilometrů. Letí přitom nízko nad terénem (20 až 100 metrů nad zemí), a je proto obtížně zachytitelná protiraketovými systémy protivníka.

Střely Tomahawk byly navrženy v 70. letech, aby mohly být odpáleny z bitevních lodí a ponorek. Poprvé byly použity během války v Perském zálivu v roce 1991, později například během invaze do Iráku v roce 2003.

autor: Info.cz

Střela Tomahawk patří mezi oblíbené zbraně amerických ozbrojených sil. Kromě Spojených států, které vlastní vysoké množství těchto střel, se 60 kusy může pyšnit i britské královské námořnictvo. Na střely Tomahawk si brousily zuby i další země, jako Nizozemsko, Polsko nebo Španělsko, získat je se jim ale nepodařilo.

Severokorejská střela Hwasong-10

Balistická střela středního doletu Hwasong-10 (korejské označení pro Mars) je chloubou totalitní Severní Koreje. Raketa, která je označována také jako Musudan, má dolet 2500 až 4000 kilometrů a je schopná unést jednu nukleární hlavici o hmotnosti 500 až 1200 kilometrů.

Na rozdíl od střely Tomahawk je balistická střela nejprve vystřelena prudce vzhůru a k cíli pak padá za pomoci zemské gravitace. Území Spojených států, kterým KLDR hrozí zkázou, Hwasong-10 zasáhnout nemůže, v ohrožení však je Jižní Korea, Japonsko nebo autonomní ostrov Spojených států Guam.

Propagandistické video KLDR autor: Info.cz

Během posledních let Severní Korea testovala několik těchto střel, většinou ale neúspěšně. Buď se je nepodařilo odpálit, nebo neletěly tak daleko, jak měly. Pochybnosti také dlouhodobě panují o schopnosti režimu osadit střely odpovídající hlavicí.

Počet těchto střel v severokorejském arzenálu není přesně znám, podle odhadů jich ale Severní Korea vlastní kolem dvou stovek. Spekuluje se, že 19 střel Hwasong-10 má i Írán.

Mezikontinentální balistické střely

Mezikontinentální balistické rakety (ICBM) jsou schopny překonat vzdálenost 5000 kilometrů a jsou většinou vybaveny termonukleární nebo jadernou náloží. Mohou být ale využity i k přenosu chemických nebo biologických zbraní. Tyto děsivé rakety jsou schopné zasáhnout i několik různých cílů najednou. Bojová hlavice je umístěna ve speciálním pouzdře, které je tepelně chráněno před vysokými teplotami při sestupu atmosférou k cíli. 

ICBM byly dosud jen testovány. Země jako jsou Spojené státy, Rusko, Indie nebo Izrael, vytvořily protibalistické systémy, které jsou schopné ICBM sestřelit, než stačí zasáhnout cíl.

Barelové bomby

Brutální barelové bomby jsou improvizovaná výbušná zařízení obvykle určená ke shazování z letadel a helikoptér. Jsou vyrobené z velkých kovových barelů plných výbušnin, šrapnelů, ropy nebo jiných chemikálií a jejich účinky jsou mnohdy devastující. Kvůli nízké přesnosti jsou často shazovány v hustě osídlených oblastech, včetně uprchlických táborů. Barelové bomby, které představují levnou alternativu ke standardním zbraním, jsou  často využívány diktátory a nestabilními vládami, kterým teče do bot. Jejich účinek je drastický a i proto jsou na seznamu zakázaných zbraní.

Matka všech bomb

Obří konvenční bomba MOAB, nazývaná také jako matka všech bomb, je nejsilnější nejadernou zbraní v americkém arzenálu. MOAB je dlouhá přes devět metrů, v průměru má 103 centimetrů a váží 22600 liber. Kvůli svým rozměrům a váze musí být shazována z nákladního letadla, obvykle C-130.

Masivní tlaková vlna, která vznikne po výbuchu, je schopná zničit oblast o velikosti devíti městských bloků. Za Spojenými státy samozřejmě nemůže zůstat pozadu Rusko, které vyvinulo „otce všech bomb“. Moskva tvrdí, že je až čtyřikrát silnější než americká verze.

MOAB je projektem výzkumné laboratoře letectva Spojených států, který byl zahájen v roce 2002. Do tohoto týdne zatím nebyla v boji použitá, ve čtvrtek však její sílu pocítili radikálové z Islámského státu v Afghánistánu. Takto to zachytila armáda USA:

Úder MOAB na pozice radikálů v Afghánistánu na záběrech americké armády autor: Ministerstvo obrany USA

Chemické zbraně

Jedna z nejhorších forem boje. Chemické zbraně použité proti civilistům způsobují rozsáhlé škody. Oběti se před smrtícími plyny nemůžou skrýt a umírají v křečích a bolestech.

Jsou považovány za zbraně hromadného ničení, a jsou proto podle mezinárodního humanitárního práva zakázané. Některé státy je však stále skladují, protože jsou vysoce efektivní a levné na výrobu. Aktuálně působí zkázu na syrském bojišti, kde jimi zřejmě disponuje hned několik stran konfliktu.

autor: Info.cz

Mezi nejznámější druhy chemických zbraní patří sarin, yperit nebo plynný chlor. V souvislosti s válkou v Sýrii se v poslední době nejčastěji hovoří o sarinu – bezbarvé tekutině bez zápachu, která zasahuje nervovou soustavu člověka. Po vdechnutí může dojít k obrně dýchacích svalů a zástavě srdce.

Samostatnou kapitolou jsou pak jaderné bomby, které ale velmoci drží hlavně pro jejich odstrašující efekt:

autor: Info.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud