„NATO je institucí studené války a zdrojem napětí," opřel se do Severoatlantické aliance Lavrov | info.cz

Články odjinud

„NATO je institucí studené války a zdrojem napětí," opřel se do Severoatlantické aliance Lavrov

Ruský minsitr zahraničí Sergej Lavrov se na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově opřel do Severoatlantické unie. Nazval ji institucí studené války, které je podle něj zdrojem bezprecedetního napětí v Evropě.

„NATO je pořád institucí studené války, a to jak v myslích, tak v srdcích," řekl Lavrov s tím, že organizace na způsob elitního klubu států vládnoucích světu nemůže dlouhodobě fungovat.

Lavrov zároveň ve svém projevu vyzval NATO k obnovení spolupráce s Ruskem. Pragmatické vztahy chce mít Moskva také se Spojenými státy, dodal ministr.

Před Lavrovem už v Mnichově vystoupil americký viceprezident Mike Pence, který je na své první velké zahraniční cestě od lednové inaugurace. Ten spojence ubezpečil, že USA NATO zcela podporují a stojí za svými zavázky. Je podle něj ale čase, aby většina spojenců začala pro společnou obranu dělat víc.

Americký viceprezident připomněl závazek 28 členských zemí NATO z roku 2014 zvýšit do deseti let své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zatím to podle něj plní jen Spojené státy a čtyři další členské země. Nyní je potřeba, aby tak učinily i ty ostatní.

„Řeknu to jasně: Prezident Spojených států očekává, že naši spojenci budou držet slovo, a že tento závazek naplní. A pro většinu to znamená, že přišel čas dělat víc," prohlásil Pence za sporadického potlesku. Jen silná aliance se podle něj dokáže postavit tomu, co ji ohrožuje.

„Mír přichází jen skrze sílu," vyjádřil Pence pohled nové americké administrativy. "Mohu vás ujistit, že pod vedením prezidenta Trumpa budou Spojené státy silné, silnější než kdy dříve," poznamenal také a dodal, že Washington už nyní chystá posílení armády.

Pence dnes také prohlásil, že Spojené státy povedou Rusko k zodpovědnosti i v době, kdy se snaží s Moskvou najít společnou řeč. Za Trumpovy vlády také Spojené státy nikdy nedovolí, aby Írán získal jadernou zbraň. "Svět je nyní nebezpečnější, než kdykoliv od pádu komunismu," vyjádřil své přesvědčení. Vedle Íránu označil za nebezpečnou Severní Koreu nebo islámský terorismus.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud