Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

NATO je základ. Trump a Merkelová chtějí prohloubit "vynikající vztahy"

NATO je základ. Trump a Merkelová chtějí prohloubit "vynikající vztahy"

Americký prezident Donald Trump se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v dnešním telefonickém rozhovoru shodli na "zásadním významu" Severoatlantické aliance pro transatlantické vztahy a mír a stabilitu ve světě. 

Členské země by ale měly spravedlivým podílem přispívat k zajištění kolektivní bezpečnosti, uvedli oba státníci ve společném sdělení po telefonátu. Trump v předvolební kampani evropské členy NATO často kritizoval. Vyčítal jim, že přispívají na vlastní obranu málo a spoléhají příliš na USA.

Oba státníci ve své první telefonické diskusi rovněž potvrdili záměr "prohloubit již tak vynikající dvoustranné vztahy". Trump přijal od Merkelové pozvání na červencový summit skupiny G20 v Hamburku a sám ji pozval "v brzké době" do Washingtonu, jak sdělil Bílý dům.

Trump dnes poprvé telefonoval rovněž s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s premiéry Japonska a Austrálie a diskusi se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link