Navalnyj věří, že proti Putinovi bude kandidovat. Opozičního předáka podpořily stovky demonstrantů | info.cz

Články odjinud

Navalnyj věří, že proti Putinovi bude kandidovat. Opozičního předáka podpořily stovky demonstrantů

Stovky příznivců ruského opozičního politika Alexeje Navalného dnes podpořily jeho kandidaturu v březnových prezidentských volbách, kde se chce postavit současnému vůdci Vladimiru Putinovi. Navalnyj získal dostatečné množství hlasů, aby se o kandidaturu mohl ucházet. Chce tak zvrátit rozhodnutí volební komise, podle které se prezidentského klání zúčastnit nemůže, protože byl odsouzen za zpronevěru a odpykává si trest, byť jen podmínečný, uvedla agentura AFP.

Asi 800 Navalného stoupenců se shromáždilo v obřím stanu v Moskvě. Vyjádření podpory na místě sledovali i zástupci volební komise. Ruské zákony vyžadují, aby prezidentského kandidáta podpořilo minimálně 500 lidí. Teprve poté následuje druhý krok, a sice sesbírání nejméně jednoho milionu podpisů, poznamenala agentura AP.

Příznivci opozičního politika se sešli i v 19 dalších městech od Vladivostoku po Petrohrad. Navalnyj dnes vyjádřil přesvědčení, že nakonec kandidovat bude. Své stoupence vyzval, aby hlasování v případě jeho neúčasti bojkotovali.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

Současný prezident Putin jde do voleb, které se uskuteční 18. března, oficiálně jako nezávislý kandidát, nicméně fakticky je kandidátem strany Jednotné Rusko. Jeho vítězství je předem jasné, neboť v průzkumech veřejného mínění má pravidelně zhruba osmdesátiprocentní podporu. Jeho protikandidáti prakticky nemají šanci na úspěch.

Kandidátem komunistické strany se stal Pavel Grudinin, o prezidentské křeslo se rovněž chtějí ucházet vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij a televizní moderátorka Xenija Sobčaková.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud