Navalnyj znovu v poutech. Na demonstraci vyzýval k bojkotu prezidentských voleb | info.cz

Články odjinud

Navalnyj znovu v poutech. Na demonstraci vyzýval k bojkotu prezidentských voleb

Ruští policisté dnes v centru Moskvy zadrželi opozičního předáka Alexeje Navalného, který se krátce předtím připojil ke svým přívržencům. Navalného stoupence, kteří protestem vyzývali k bojkotu voleb, policisté vyzvali k rozchodu. Policie odhadla počet demonstrantů v hlavním městě na tisíc, celostátně se do Navalného akce podle úřadů zapojilo asi 5000 lidí. Odhady médií byly vyšší, podle agentury AFP se protestu v Moskvě zúčastnilo asi 4000 lidí, další dva tisíce protestovaly podle serveru Fontanka v Petrohradu.

Kromě tradičních pokřiků „Rusko bez Putina", „Rusko bude svobodné" a „Putin je zloděj" dav v Moskvě skandoval i slogan v tom smyslu, že čtvrté období nynějšího prezidenta Vladimira Putina má být vězeňské.

Navalnyj dnes pořádal v desítkách měst celostátní protest na podporu bojkotu březnových prezidentských voleb, v nichž mu jako vyzyvateli prezidenta Putina nebyla umožněna účast. Podle úřadů kvůli pravomocnému odsouzení k podmíněnému trestu. Vůdce opozice na oplátku zorganizoval „stávku voličů". Volby, jejichž výsledek je podle opozičních médií předem dán, nejsou podle Navalného volbami, ale podvodem.

Policisté se snažili Navalného zadržet v jeho bydlišti, jako již několikrát před ohlášenými protesty. Tentokrát byl jeho byt prázdný, a tak jej zatkli až na demonstraci, uvedla AFP. „Právě mě zatkli, ale to je úplně jedno. Přijďte - ne kvůli mně, ale kvůli sobě a vaší budoucnosti," napsal na twitteru opozičník, zadržený zatím na 48 hodin. Hrozí mu pokuta, případně až 30 dnů za mřížemi. Loni se jednačtyřicetiletý politik ocitl v cele třikrát za pořádání nepovolených demonstrací s účastí desítek tisíc lidí.

Ještě před zatýkáním policisté vtrhli do moskevské kanceláře Navalného Fondu boje proti korupci (FBK). Policisté podle mluvčí fondu vylomili dveře a zadrželi několik Navalného spolupracovníků. Své počínání vysvětlovali telefonátem, že je v kanceláři bomba a že budovu musejí vyklidit a prohledat. Policisté podle serveru Newsru.com vtrhli i do studia, odkud Navalného spolupracovníci zajišťovali přenos z demonstrací z desítek měst v různých regionech Ruska.

„Koukejte, oni přesně vědí, kde je bomba! V žádné prázdné kanceláři FBK, ale právě ve studiu. Nejspíše přímo v kameře, kterou musejí okamžitě vypnout," prohlásil ironicky jeden ze spolupracovníků fondu Georgij Alburov. Policisté prý zareagovali poznámkou, že tam bombu dal nejspíš vedoucí studia. Pak odvezli vedoucího, režiséra, právníka a také manažera studia.

Specializovaný server OVD-Info, monitorující policejní strážnice, během dopoledne napočítal skoro 90 zatčených demonstrantů po celé zemi. Později přibyly desítky dalších, například padesátku protestujících zadrželi v Čeboksarech, 16 demonstrantů v Tule.

Rusové budou volit prezidenta 18. března. Jednoznačným favoritem je podle průzkumů Putin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud