Návrat IS stále hrozbou. Obnova Iráku vázne, teroristé v osvobozených městech zřizují spící buňky | info.cz

Články odjinud

Návrat IS stále hrozbou. Obnova Iráku vázne, teroristé v osvobozených městech zřizují spící buňky

Ačkoli takzvaný Islámský stát vyklízí v Iráku pozice, definitivní porážka je ještě daleko. A jak ukazují příběhy z provincie Anbár, ani po pádu džihádistické skupiny nebude mít země zdaleka po problémech. Válka s teroristy zasáhla tvrdě. Bere životy, devastuje města a dál štěpí už tak nesoudržnou společnost.

V roce 2014 byl IS na vzestupu. Získával svižně velká území Iráku. Toho roku převzal kontrolu i nad značnou částí provincie Anbár. Vývoj se ale v následujících třech letech podařilo otočit za cenu miliardových výdajů. Teroristé sice byli zatlačeni, na osvobozená území se přesto klid nevrátil.

Vojáci stále stojí na stráži a návratu islamistů musejí aktivně bránit. „Snaží se sem (IS) dostat zpět svoje lidi. Chtějí ve městě utvořit spící buňky,“ cituje server Buzzfeed vysokého úředníka z Fallúdži Taleba Hosnawiho.

Značná část provincie Anbár je stále v tristním stavu. Část politiků zůstává schovaná v bezpečí hlavního města Bagdádu, další se spolu s vojáky, policií a dobrovolníky odvažují na znovudobytá území. Vracejí se i tisíce vyhnaných civilistů, ti ale často touží i po rychlých soudech a snaží se ustanovit svá vlastní pravidla. 

„Lidé Anbáru se nikdy nevrátí ke starým zkorumpovaným vládcům, kteří tu byli předtím. My, kteří jsme porazili IS, máme právo vést Anbár a hájit dědictví těch, kteří za něj položili život,“ tvrdí mluvčí klanové organizace Kmeny Anbáru Hasan Ithany.

Válčili proti ISIS, justici nevěří

Dramatická situace byla i ve městě Kalidija. To měli za úkol bránit irácké jednotky, jenže brzy se stáhly a přepustily pozice IS, jehož stoupenci obsadili celé tamní území.

„Jsme ti první, kteří se IS postavili a vykopali ho,“ vzpomíná Mohamad Šaban. Statkář, který se postavil do čela odporu proti teroristům, má zkušenosti i z roku 2003, kdy do země vtrhla americká armáda. Tehdy stál po jejím boku.

Teď se mu podpora vrátila. V srpnu loňského roku se Šabanovi a jeho mužům podařilo za pomoci amerických a iráckých leteckých úderů dostat z města poslední islamisty. Během bojů neměli zajatce. Nepřátele bez milosti zabíjeli a házeli do řeky Eufrat. „Neměli jsme dostatek zásob ani pro sebe, natož pro zajatce. Kdyby nebyli tak špinaví, snědl bych je sám,“ vysvětluje.

Podobnou zkušeností si prošel už potom, co v minulé dekádě pomohl porazit Al-Kájdu. Následný vývoj ho však naučil nedůvěřovat irácké justici. „Nyní jako anbárské kmeny čelíme stejným problémům jako tehdy. Islamisté posílají děti jako sebevražedné atentátníky. Zadržíme je, postavíme před soud, dostaneme do vězení a vláda je pak pustí,“ vypráví.

Hrozba návratu IS a nedůvěra ve vlastní vládu však nejsou jediné problémy, se kterými se musejí Iráčané vypořádat. Města končí po válce v troskách. Například v Ramádí boje totálně zničily přes 5 tisíc domů, dalších 15 tisíc poškodily. Ve městě nefunguje elektřina, rozvody vody ani kanalizace. „Ještě jsme ani neodstranili suť. Vládní pomoc je nulová, jelikož nemají peníze,“ doplňuje lídr jednoho z kmenů.

Zrádcům se neodpouští

Aby toho nebylo málo, válka měla dopad i na soužití obyvatel provincie. Ti, kteří proti IS bojovali, teď nemůžou přijít na jméno lidem, již s teroristy kolaborovali. Nerozlišují přitom, jestli se přímo zapojili do armády tzv. Islámského státu, nebo jen někoho ubytovali.

„Tito lidé, kteří spolupracovali s nepřítelem, jsou zrádci. Nikdy jim neodpustíme,“ tvrdí Salah Asad, jenž byl před příchodem teroristů taxikářem, po něm se stal vojákem, který pomáhal provincii osvobodit.

Problémy, kterým Anbár čelí, přitom můžou být jen slabým odvarem toho, co lze očekávat v ostatních provinciích. Zatímco tady jsou pouze sunnitští muslimové, například v Mosulu vedle sebe žije hned několik skupin obyvatel.

Existují tak obavy, aby se v zemi neopakovala situace po americké invazi, kdy proti sobě stálo několik organizací, které bojovaly proti centrální vládě i západním jednotkám. Nyní je vše ale trochu jinak. S tím paradoxně pomohl právě IS. Tehdejší rebely totiž sjednotil pod svoji hlavičkou.

„Není tu odpor nacionalistů. Je tu pouze odpor teroristů,“ dodává generál Hadi Zaíd Kessar, velitel jednotek anbárského ministerstva vnitra.

Ačkoli tzv. Islámský stát vyklízí v Iráku pozice, definitivní porážka ještě nepřišla. A jak ukazují příběhy z provincie Anbár, ani poté nebude mít země zdaleka po problémech. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud