Návrat kultu osobnosti. Putin ani Si Ťin-pching se do důchodu nechystají, brojí proti Trumpovi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat kultu osobnosti. Putin ani Si Ťin-pching se do důchodu nechystají, brojí proti Trumpovi

Návrat kultu osobnosti. Putin ani Si Ťin-pching se do důchodu nechystají, brojí proti Trumpovi

„Jsem přesvědčený, že naše osobnosti jsou si velmi podobné,“ řekl před pěti lety stranou kamer čínský prezident Si Ťin-pching svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Nešlo přitom jen o zdvořilostní frázi. Odborníci k podobnému závěru došli na základě nespočtu analýz. Oba vrcholové politiky toho ale pojí mnohem víc než jen podobnost osobností. Třeba to, že se do politického důchodu rozhodně nechystají nebo způsob, jakým se vymezují proti „třetímu do party“ - Donaldu Trumpovi. 

Ruský prezident si zajistil další prezidentský mandát během víkendových voleb, čínský vůdce Si Ťin-pching jen o několik dní dříve. Na rozdíl od svého ruského vzoru má nicméně čínský vládce mnohem více důvodů k radosti. Čínský parlament totiž zrušil ústavní klauzuli, podle níž může vládnout jen dvě volební období, a Si Ťin-pching tak může prezidentovat neomezeně. Podobné změny však mohou nastat i v Rusku. 

„Nereálné to rozhodně není, umím si představit i takovýto scénář,“ říká pro INFO.CZ politický geograf Michael Romancov. „Rozhodně je pravděpodobnější, že Putin změní ústavu, než že zavede slíbené reformy. Ty se mu totiž nepodařilo prosadit během osmnácti let v čele země,“ krčí rameny analytik.

„Každopádně si nemyslím, že by Putin po konci současného období odešel do politického důchodu. I po skončení třetího prezidentského mandátu si alespoň část moci podrží, může to být například skrze nějakou nově vytvořenou politickou funkci, do které přenese pravomoci,“ uvažuje Romancov.

Jen přes jejich mrtvolu

U vůdců, kteří si okolo sebe budují kult osobnosti, je zkrátka politický důchod takřka neznámým jevem a svou funkci tito státníci většinou opouštějí jen jedním způsobem. A přesto, že mnozí připodobňují množství moci, které do svých rukou dokázal Si Ťin-pching akumulovat k Mao Ce-tungovi, experti upozorňují, že kult osobnosti čínského prezidenta mnohem spíše připomíná právě Vladimira Putina.

„Kult osobnosti a propaganda, která čínského prezidenta obklopuje je z velké části postavena na příkladu Vladimira Putina – vlastní příměsi Si Ťin-pchinga je jen velmi málo,“ upozorňuje pro think-tank Jamestown Foundation analytik Kevin Carrico. „Hlavní inspirace proto není u Mao Ce-tunga, ale právě u současného ruského prezidenta.“

Paralel mezi oběma muži je celá řada. Od reprezentace vlastního obrazu coby miláčka něžného pohlaví a krotitele divé zvěře, přes programy vymezování se vůči Západu, územní asertivitu na Krymu či v Jihočínském moři až po pevnou kontrolu médií, oligarchů a neziskového sektoru.

Není divu, že jejich kult osobnosti je stále silnější a že má vliv i na vůdce okolních států, kteří se jím rovněž snaží inspirovat. „Obzvlášť v post sovětském prostoru je jev kultu osobnosti velmi silný – v samotném Rusku, v Kazachstánu či v Bělorusku. A myslím, že tento trend od rozpadu Sovětského svazu spíše sílí,“ analyzuje Romancov.

Boj o první místo na světě

Oba muži rovněž sdílejí vizi, že se jim podaří dostat svou zemi na světové výsluní, Čína plánuje, že bude do roku 2050 být světovým lídrem.

Podle Romancova si nicméně oba vůdci ve svých expanzivních snahách zatím konkurovat nebudou a budou spíše kooperovat. „Do chvíle, kdy budou obě země vnímat USA jako nejsilnějšího hráče na mezinárodním poli, tak budou mít dostatečný důvod spolupracovat,“ předpokládá Romancov.

Právě americký prezident Donald Trump mezitím chce být „třetím do party". Čínskému prezidentovi totiž jeho neomezený mandát závidí a tento mechanismus označil za „skvělou věc, kterou možná také budeme muse zkusit."

Zatím jsou ale karty jasně rozdány a jak Čína, tak i Rusko se vůči Spojeným státům jasně vymezují. „Putinova cesta i Siova imitace naznačují, že jejich současný pragmatismus je velmi odlišný od způsobu vlády jejich historických předobrazů. A demokracie po celém světě musejí být připraveny na nové výzvy,“ uzavírá Carrico.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.