Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat politruků. Putin v armádě obnovil úřad, který má pečovat o správnou „indoktrinaci“ vojáků

Návrat politruků. Putin v armádě obnovil úřad, který má pečovat o správnou „indoktrinaci“ vojáků

Nebezpečný návrat do dob Sovětského svazu. Tak vnímají komentátoři pondělní dekret Vladimira Putina, kterým prezident znovuobnovil úřad Hlavní vojenské politické správy. Posláním nového úřadu by totiž měla být péče o zdravou ideologii vojáků – praxe, která až nápadně připomíná někdejší působení sovětských politruků.

Propagace patriotismu, zajištění morální a ideologické kázně. A také péče o vojenské veterány. To bude hlavní náplň činovníků nového, respektive znovuobnoveného úřadu. Ten fungoval již za Sovětského svazu a právě díky paralelám se sovětským režimem je už nyní pod palbou kritiky. 

Součástí úřadu totiž budou i novodobí političtí komisaři, politruci, kteří v Rudé armádě dbali o ideologické blaho vojáků. Jenže díky jejich širokým kompetencím a povětšinou naprosté vojenské nekompetenci měla tato praxe v konečném důsledku na bojeschopnost armády silně negativní dopad. 

Ministerstvo obrany zřízení orgánu podporuje: „V prostředí globální informační a psychologické konfrontace se Západem role politické a morální jednoty v rámci armády a společnosti drasticky roste,“ vysvětluje podle think-tanku Jamestown Foundation Alexander Kanshin z Ministerstva obrany.

Jenže ne všichni se shodují na tom, že založení indoktrinačního úřadu je to nejlepší řešení, jak podpořit kohezi v rámci jednotek. „Během sovětské éry úřad fungoval jako hlásná trouba komunistické strany. To, co nyní není úplně zřejmé, je, jakou část vojensko-politické agendy bude mít nyní úřad na starosti a zejména v zájmu jaké politické strany bude vojáky indoktrinovat,“ argumentuje ruský armádní expert Vladimir Scherbakov.

„Až příliš to ale připomíná postupný návrat k Sovětskému svazu,“ doplňuje zástupce editora deníku Kommersant Mimitrij Drize.

K vytvoření sítě novodobých politruků v milionové ruské armádě bude podle odhadů zapotřebí šest až osm tisíc nových důstojníků-ideologů. Analytický think-tank Jamestown Foundation tvrdí, že pokud nový úřad přikročí ke znovuotevírání vojensko-politických škol, mohly by finanční náklady dosáhnout až na 1.8 miliardy dolarů. „Pak bude jasné, že Rusko to s indoktrinací myslí opravdu vážně,“ dodává Jamestown Foundation.

Zpravodajská agentura Reuters uvádí, že úřad povede nově jmenovaný, jedenáctý náměstek ministra obrany Andrej Kartapolov. Ten měl dříve na starosti západní okruh ruské armády, tedy i aktivity armády v Sýrii. Kartapolov je od roku 2015 na sankčním seznamu Evropské unie.

Infografika: výdaje na obranu zemí NATOInfografika: výdaje na obranu zemí NATOautor: info.cz
Infografika: výdaje na obranu zemí NATOInfografika: výdaje na obranu zemí NATOautor: info.cz

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1