Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Návrat Tonyho Blaira. Může se znovu stát britským premiérem?

Návrat Tonyho Blaira. Může se znovu stát britským premiérem?

Bývalý ministerský předseda zvažuje podle zdrojů listu The Independent návrat do politiky. Věří, že může zaplnit vakuum, které podle něj způsobila současná premiérka Theresa Mayová a šéf labouristů Jeremy Corbyn.

O Blairově možném návratu už média mluvila v říjnu, teď ale zdroje The Independent tvrdí, že politik plánuje přesídlení svých zaměstnanců přímo do okolí Westminsteru. V kancelářích nedaleko britského parlamentu by pro něj mělo pracovat zhruba 130 lidí. Blairova společnost novinářům odpověděla, že definitivní rozhodnutí o změně sídla ještě nepadlo.

Blair podle zdroje The Independent vidí v současné politické situaci „díru na trhu“.

„Theresa Mayová na něj nedělá dobrý dojem. Myslí si o ní, že je příliš měkká. Jeremyho Corbyna pak vnímá jako blázna,“ řekl britským novinářům člověk, který má k Blairovi blízko.

Blairovi taky vadí, jakým způsobem současná britská vláda postupuje v otázce brexitu. V minulosti vyzýval k tomu, aby se v zemi konalo druhé hlasování o vystoupení z EU. Proběhnout by podle něj mělo ve chvíli, až bude jasné, jak celý proces bude vypadat.

Blairova mluvčí před několika týdny uvedla, že na výsluní britské politiky expremiér nechce. Chce se jen „účastnit debaty, protože skutečný střed je nyní neobsazený".

Blair se v 90. letech podílel na reformě Labouristické strany, kterou posunul více do středu. Následně se mu v roce 1997 podařilo vyhrát volby a sestavit první labouristickou vládu po 18 letech. Volby pak vyhrál ještě dvakrát. Kritiku si vysloužil především za účast Británie po boku USA ve válce v Iráku.

Co dnes dělá Tony Blair?
Po odchodu z čela britské vlády Tony Blair do loňského roku působil jako zmocněnec takzvaného blízkovýchodního kvartetu. V současnosti je předsedou Evropské rady pro toleranci a smíření (ECTR), která bojuje proti xenofobii, antisemitismu a rasové diskriminaci. V září oznámil, že se vzdá své lukrativní poradenské činnosti a bude se nadále věnovat hlavně charitě. Blair pracoval v roli poradce pro nadnárodní banky i cizí vlády, například pro vládu Kazachstánu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1