„Nebezpečí nikdy neodešlo.“ Ukrajinci z azovských přístavů měsíce zažívají tlak Ruska a strach sílí | info.cz

Články odjinud

„Nebezpečí nikdy neodešlo.“ Ukrajinci z azovských přístavů měsíce zažívají tlak Ruska a strach sílí

Ukrajinci v průmyslových a lázeňských městech ležících podél pobřeží Azovského moře dobře věděli, že střet s Ruskem přijde, otázkou však bylo kdy. Osudný den přišel v neděli, kdy byly po incidentu v Kerčském průlivu zadrženy tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva včetně jejich posádky. Ruské zásahy proti lodím, které plují pod vlajkou Ukrajiny i řady dalších zemí však omezují svobodnou plavbu již delší dobu. Místní to označují za „ekonomickou blokádu“ a mají obavy, kam až situace může zajít.

„Začalo to v létě,“ říká pro britský deník The Guardian Alexander Barchan – šéf námořního přístavu ve městě Berďjansk, podle něhož lodní doprava v oblasti kvůli ruským aktivitám rok od roku klesá. „Myslím, že to můžeme bezpečně označit za ekonomickou blokádu. Přicházíme o tok zboží a tím ztrácíme zisk. V porovnání s předchozími lety se nám daří přepravovat jen polovinu nákladu,“ dodává.

V oblasti roste strach, že nedělní incident může vést až k rozpoutání otevřené války, sílící napětí je tu však cítit už řadu měsíců. Důvodem se stala stavba 12kilometrového mostu spojujícího okupovaný Krym s ruskou pevninou, který vede přes Kerčskou úžinu.

Přestože byl most postaven navzdory mezinárodnímu právu, Rusko si nyní dělá na Kerčskou úžinu nárok a plavbu lodí postupně omezuje. Kerčský průliv je však jedinou spojnicí mezi Azovským a Černým mořem, lodě plující z ukrajinských přístavů, jako je Berďjansk nebo Mariupol, tak nemají jinou možnost, jak se z uzavřeného Azovského moře dostat.

Právě Mariupol leží už čtyři roky na frontové linii ukrajinské války s ruskými separatisty, blokáda lodí navíc téměř znemožňuje přísun materiálu do místních továren na výrobu železa a oceli. V přístavním městě se tak tento týden sešlo na 200 aktivistů a bývalých vojáků, aby podpořili 23 ukrajinských námořníků zajatých Ruskem.

„Nebezpečí nikdy nezmizelo, jen jsme se s ním naučili žít,“ říká o současném stavu v Mariupolu aktivistka Galina Odnorogová, která letos v létě spustila kampaň upozorňující na zadržování ukrajinských lodí v Azovském moři. Znepokojení nad situací v Azovském moři upozornil také Evropský parlament v rezoluci přijaté koncem října.

V ní europoslanci varovali před militarizací oblasti a odsoudili přehnané kontroly lodí plující nejen pod vlajkou Ukrajiny, ale i několika zemí EU. V rezoluci se také shodli, že pokud bude Rusko napětí v Azovském moři eskalovat, měla by Evropská unie zpřísnit sankce uvalené na Rusko po anexi Krymu v roce 2014. Evropa se ale v přitvrzení protiopatření drží zpátky a vyčkává, jak se situace bude vyvíjet.

Ukrajinský válečný stavUkrajinský válečný stavautor: Info.cz

Proti odříznutí přístavních měst, jako je Mariupol, se však včera postavila německá kancléřka Angela Merkelová, která chce o situaci hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na summitu G20 v Argentině. „To jde plně na vrub ruského prezidenta. Od té doby, co byl tento most letos v květnu slavnostně otevřen, se zhoršily podmínky námořní dopravy,“ uvedla německá kancléřka.

Ukrajina mezitím vyhlásila 30denní válečný stav a prezident Petro Porošenko vyzval země NATO, aby do Azovského moře vyslaly své lodě. Vladimir Putin podle něj „nechce nic menšího než okupovat Azovské moře“ a „jediná řeč, kterou pochopí, je jednota západního světa“, uvedl Porošenko pro německý list Bild.

Dnes pak ukrajinská vláda oznámila, že během válečného stavu země nebude na své území vpouštět ruské muže mezi 16 a 60 lety. Kyjev tak chce zabránit tomu, aby se v zemi zase neobjevila armáda takzvaných „zelených mužíčků“ s neoznačenými uniformami a moderními ruskými zbraněmi, stejně jako tomu bylo během propuknutí krize v roce 2014.

Podle aktivisty z Mariupolu Dmitrije Chichery však rusko-ukrajinský konflikt nedělním incidentem zašel ještě dál. „Nešlo o zelené mužíčky a nešlo o nějaké hybridní válčení. Bylo to Rusko útočící na Ukrajinu pod vlastní ruskou vlajkou,“ říká pro The Guardian.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud