Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečí už i ze vzduchu. Islámský stát podnikl od začátku roku 113 dronových útoků

Nebezpečí už i ze vzduchu. Islámský stát podnikl od začátku roku 113 dronových útoků

Nejsou to jen armády významných světových vojenských mocností, které neustále inovují svůj zbrojní arzenál. S novinkami se učí pracovat i jejich protivníci. Konkrétně teroristická organizace Islámský stát zaznamenala v posledních měsících znepokojivý posun na poli dronových útoků.

Loni na podzim zabil dron Islámského státu dva kurdské vojáky. Ti jej zachytili a vzali s sebou na základnu k bližšímu prozkoumání, jak informuje s odkazem na Protiteroristické centrum vojenské akademie ve West Pointu americký server Daily Beast. V těle dronu byla ovšem nastražená trhavina a výbuch ani jeden z Kurdů nepřežil.

Podobné akce nemají v měřítku bojových operací z dlouhodobého hlediska hlubší význam, jelikož lze očekávat, že příště vojáci podezřelý dron zneškodní z bezpečné vzdálenosti. Teroristé ale od zmíněného výbuchu dronu v říjnu 2016 dosáhli na poli nepilotovaných strojů znepokojivého pokroku, jelikož změnili strategii.

 

„Je vidět, že Islámský stát může udeřit s malým množstvím munice a překvapivou přesností v místech, která byla dosud považována za bezpečná. Tento fakt strategicky nic nemění, ale znamená to, že vojáci budou muset dávat pozor i na to, co se děje nad jejich hlavami a nejen na nebezpečí na zemi, což už je tak hodně práce,“ tvrdí vojenský analytik Nick Waters, který na téma dronů v rukách ISIS publikoval podrobný článek na serveru Bellingcat.

Od začátku roku 2017 použil Islámský stát drony proti nepříteli podle informací webu MotherBoard celkem 113krát. Za rozmachem stojí současná cenová dostupnost techniky tohoto typu, stejně jako fakt, že se drony po útoku vracejí zpět k teroristům.

Ti pomocí podomácku vyrobených plastových zásobníků a výbušnin bombardují nepřítele ze vzduchu, aby následně nepilotované stroje zase stáhli. Dokazují to i videa, která Islámský stát za účelem propagandy uveřejnil na internetu.

Video ale pomáhá i nepřátelům teroristické organizace. Protiterorističtí experti mají díky němu jedinečnou příležitost dopodrobna zjistit, jakým způsobem a s jakou technikou ISIS útoky realizuje. Stejně tak bezpečnostním analytikům pomohly dokumenty zadržené zkraje tohoto roku v Iráku. „Tyto dokumenty nabízejí fascinující pohled do zákulisí a nabízejí mnoho nových detailů,“ říká Don Rassler z americké vojenské akademie ve West Pointu.

Podle jeho slov je také vidět, že použitou munici teroristé téměř vždy nějakým způsobem před útokem dále upravovali. „Demonstruje to jejich schopnost produkovat podomácku vyráběné zbraně a munici v průmyslovém měřítku a účinně pozměňovat vlastnosti výbušnin, které dokázali zadržet,“ upozorňuje Nick Waters.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744