Nebezpečná indonéská sopka Merapi vychrlila popel až do výšky šesti kilometrů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečná indonéská sopka Merapi vychrlila popel až do výšky šesti kilometrů

Nebezpečná indonéská sopka Merapi vychrlila popel až do výšky šesti kilometrů

Indonéská sopka Merapi, která projevuje v poslední době zvýšenou aktivitu, dnes vychrlila oblak popela do výšky asi šesti kilometrů. V platnosti zůstává nařízení, které zakazuje přístup do tříkilometrového okruhu kolem vulkánu.

Erupce, která trvala dvě minuty, zatím nenarušila provoz letiště v nejbližším městě od probuzené sopky Yogyakartě. Indonéský úřad pro řešení katastrof ale vydal pro leteckou dopravu nejvyšší stupeň varování, což podle agentury DPA znamená, že lety budou možná muset být brzy rušeny, protože sopečný popílek představuje nebezpečí pro letecké motory.

Merapi, která se nachází na hustě obydleném ostrově Jáva, je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. V desetikilometrovém okruhu kolem sopky žije čtvrt milionu lidí.

V roce 2010 si série erupcí vulkánu Merapi vyžádala životy více než 350 lidí a kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela muselo domovy z okolí opustit přes 300.000 obyvatel.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.