Články odjinud

Nebezpečná spirála násilí: V Itálii se množí útoky na migranty, klima nenávisti živí rétorika vlády

Nebezpečná spirála násilí: V Itálii se množí útoky na migranty, klima nenávisti živí rétorika vlády

Itálii zachvacuje vlna násilí proti uprchlíkům. Verbální i fyzické napadání, útoky i vraždy, jejichž cílem jsou imigranti, v posledních měsících prudce rostou. Jak ministr vnitra Matteo Salvini uvedl během svého jmenování: „Dobré časy pro ´ilegály´ skončily.“

Útoky na migranty pomocí střelných zbraní, vyvolávání jména Mattea Salviniho. To je scénář, který se na Apeninském poloostrově v poslední době opakuje stále častěji. Například minulou sobotu, v městečku Aprilia, vzdáleném jen málo přes dvacet kilometrů od Říma, dva mladíci sledovali a zastřelili migranta z Maroka. Tvrdili, že byl zloděj.

Slova Mattea Salviniho, že „ilegálům nastávají těžké časy“, se naplňují. Jen od začátku června, kdy se Salvini ujal křesla ministra vnitra, na migranty v Itálii 33krát fyzicky zaútočili, 12krát na ně stříleli a dva dokonce zavraždili. Podle opozice i proto, že Salvini, šéf krajně pravicové Ligy, v Itálii vytvořil atmosféru napětí a strachu.

Těžké časy nicméně v Itálii nenastávají jen takzvaným „ilegálům“, ale všem lidem odlišné barvy pleti. Tváří nenávistné atmosféry v zemi se stala diskařka Daisy Osakueová – když šla po ulici domů, neznámí útočníci jí z projíždějícího automobilu hodili do oka vajíčko a poranili jí rohovku.

Diskařka, která se narodila v Itálii a jejímž snem je reprezentovat zemi na Olympiádě, má být podle očekávání členkou italské reprezentace na mistrovství Evropy v atletice příští týden v Berlíně. 

Podle odborníků je problém hlubší a nelze ho dávat za vinu jen nové vládě. Ta ale svou rétorikou přispívá k tomu, že se násilníci cítí být v právu. „Salvini není zodpovědný za činy těch, kteří se dopouštějí zločinu, ale vytváří prostředí, které podporuje nenávist,“ uvedla pro server the Local doktorka Andrea Mammoneová, která přednáší moderní evropskou historii na Royal Holloway University v Londýně.

„Propaganda anti-imigračních politik přispěla k tomu, abychom v Itálii cítili klima strachu, nepřátelství a legitimizace násilí,“ řekl pro deník Guardian Grazia Naletto z Asociace Lunaria, která rasisticky motivované útoky v Itálii eviduje. „Čelíme velmi nebezpečnému růstu násilí vůči migrantům,“ dodal.

Růst násilí se zdaleka netýká jen zapadlého městečka Aprilia. Minulý týden například ve Vincenze čtyřicetiletý Ital střelbou z okna svého bytu zranil továrního dělníka z Kapverd, v Neapoli zase dva lidé na skútru stříleli na pouličního prodejce, který pochází ze Senegalu. A v Benátkách dva zaměstnanci železnice zbili poslíčka pocházejícího z Afriky: „Tohle je teď Salviniho země,“ křičeli na něj.

Salvini kritiku odmítá, záplava rasismu v zemi je podle něj výmysl opozice. Data Nadace Lunaria, ale třeba i novináře Luigiho Mastrodonateho, který od ledna do června letošního roku zaznamenal přes třicet násilných fyzických útoků, nicméně ukazují, že se jedná o reálný problém.

 „Útoky proti lidem jiné barvy pleti jsou nyní v Itálii naléhavý problém. Je to naprosto jasné, nikdo to nemůže popřít, zvlášť ne ti, kteří sedí ve vládě," uvedl na twitteru bývalý premiér Matteo Renzi.

„Extrémní pravice nalezla politickou stranu, skrze kterou je slyšet. Migranti v Itálii zaujali místo Židů v době nacismu, v současnosti máme nejvíce pravicovou vládu od konce Mussoliniho,“ tvrdí Carla Nespolová, prezidentka Národní asociace italských partyzánů, skupiny vzniklé z odboje během 2. světové války.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud