Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečná spirála násilí: V Itálii se množí útoky na migranty, klima nenávisti živí rétorika vlády

Nebezpečná spirála násilí: V Itálii se množí útoky na migranty, klima nenávisti živí rétorika vlády

Itálii zachvacuje vlna násilí proti uprchlíkům. Verbální i fyzické napadání, útoky i vraždy, jejichž cílem jsou imigranti, v posledních měsících prudce rostou. Jak ministr vnitra Matteo Salvini uvedl během svého jmenování: „Dobré časy pro ´ilegály´ skončily.“

Útoky na migranty pomocí střelných zbraní, vyvolávání jména Mattea Salviniho. To je scénář, který se na Apeninském poloostrově v poslední době opakuje stále častěji. Například minulou sobotu, v městečku Aprilia, vzdáleném jen málo přes dvacet kilometrů od Říma, dva mladíci sledovali a zastřelili migranta z Maroka. Tvrdili, že byl zloděj.

Slova Mattea Salviniho, že „ilegálům nastávají těžké časy“, se naplňují. Jen od začátku června, kdy se Salvini ujal křesla ministra vnitra, na migranty v Itálii 33krát fyzicky zaútočili, 12krát na ně stříleli a dva dokonce zavraždili. Podle opozice i proto, že Salvini, šéf krajně pravicové Ligy, v Itálii vytvořil atmosféru napětí a strachu.

Těžké časy nicméně v Itálii nenastávají jen takzvaným „ilegálům“, ale všem lidem odlišné barvy pleti. Tváří nenávistné atmosféry v zemi se stala diskařka Daisy Osakueová – když šla po ulici domů, neznámí útočníci jí z projíždějícího automobilu hodili do oka vajíčko a poranili jí rohovku.

Diskařka, která se narodila v Itálii a jejímž snem je reprezentovat zemi na Olympiádě, má být podle očekávání členkou italské reprezentace na mistrovství Evropy v atletice příští týden v Berlíně. 

Podle odborníků je problém hlubší a nelze ho dávat za vinu jen nové vládě. Ta ale svou rétorikou přispívá k tomu, že se násilníci cítí být v právu. „Salvini není zodpovědný za činy těch, kteří se dopouštějí zločinu, ale vytváří prostředí, které podporuje nenávist,“ uvedla pro server the Local doktorka Andrea Mammoneová, která přednáší moderní evropskou historii na Royal Holloway University v Londýně.

„Propaganda anti-imigračních politik přispěla k tomu, abychom v Itálii cítili klima strachu, nepřátelství a legitimizace násilí,“ řekl pro deník Guardian Grazia Naletto z Asociace Lunaria, která rasisticky motivované útoky v Itálii eviduje. „Čelíme velmi nebezpečnému růstu násilí vůči migrantům,“ dodal.

Růst násilí se zdaleka netýká jen zapadlého městečka Aprilia. Minulý týden například ve Vincenze čtyřicetiletý Ital střelbou z okna svého bytu zranil továrního dělníka z Kapverd, v Neapoli zase dva lidé na skútru stříleli na pouličního prodejce, který pochází ze Senegalu. A v Benátkách dva zaměstnanci železnice zbili poslíčka pocházejícího z Afriky: „Tohle je teď Salviniho země,“ křičeli na něj.

Salvini kritiku odmítá, záplava rasismu v zemi je podle něj výmysl opozice. Data Nadace Lunaria, ale třeba i novináře Luigiho Mastrodonateho, který od ledna do června letošního roku zaznamenal přes třicet násilných fyzických útoků, nicméně ukazují, že se jedná o reálný problém.

 „Útoky proti lidem jiné barvy pleti jsou nyní v Itálii naléhavý problém. Je to naprosto jasné, nikdo to nemůže popřít, zvlášť ne ti, kteří sedí ve vládě," uvedl na twitteru bývalý premiér Matteo Renzi.

„Extrémní pravice nalezla politickou stranu, skrze kterou je slyšet. Migranti v Itálii zaujali místo Židů v době nacismu, v současnosti máme nejvíce pravicovou vládu od konce Mussoliniho,“ tvrdí Carla Nespolová, prezidentka Národní asociace italských partyzánů, skupiny vzniklé z odboje během 2. světové války.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1