Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečné aktivity šéfa KSČM: Filip se rád druží s čínskými komunisty, navzdory varováním BIS

Nebezpečné aktivity šéfa KSČM: Filip se rád druží s čínskými komunisty, navzdory varováním BIS

Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy, na sebe čas od času upozorní výstředními výroky. Zatím posledním přisoudil historickou zodpovědnost za invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa — Ukrajině. Filipův zájem o alternativní historii, a ovšem alternativní budoucnost, má ale širší zeměpisný záběr. Server Sinopsis již upozorňoval o jeho družbě s pokrokovými silami celého světa pod taktovkou KS Číny.

Na samotný závěr letošního května se v čínském Šen-čenu konalo další ze zasedání Dialogu světových politických stran s Komunistickou stranou Číny. Tyto “dialogy” připravuje Odbor pro mezinárodní styky ÚV KS Číny (中联部), orgán historicky odvozený z Oddělení mezinárodních vztahů VKS(b) (Отдел международных связей), které kdysi tvořilo jádro někdejší Kominterny. Obě Mezinárodní oddělení, sovětské i čínské, bývají charakterizována jako diverzní a zpravodajské centrály. Veřejná verze výroční zprávy české kontra-rozvědky BIS za rok 2015 hodnotí čínskou verzi následovně:

  • „V roce 2015 byla dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR vojenská rozvědka, jejíž činnost doplňovaly aktivity specifické čínské zpravodajské organizace, kterou je Odbor pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny (KS Číny). Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů také zpravodajská činnost.“

Ani takové příkré hodnocení nedokáže odradit řadu českých politiků, pro něž představuje Odbor pro mezinárodní styky hlavní kontaktní bod v ČLR. Předseda Filip stvrdil své čilé styky dokonce společnou fotografií pro kalendář čínského velvyslanectví v Praze dokumentující klíčové momenty vzájemné družby, na níž pózuje se šéfem (“ministrem” 部长) odboru Sung Tchaem.

Vojtěch Filip s vedoucím Odboru pro mezinárodní styky ÚV KS Číny Sung Tchaem, 2016Vojtěch Filip s vedoucím Odboru pro mezinárodní styky ÚV KS Číny Sung Tchaem, 2016autor: Velvyslanectví ČLR Praha

Mezinárodní odbor, operující kdysi v hluboké ilegalitě, mezitím přešel do mainstreamu a navazuje družbu již nikoliv pouze s komunistickými a revolučními stranami, ale prakticky s každým, kdo je ochoten k velmi specifické formě “dialogu”. V posledních dvou letech organizuje Odbor každoroční utajená setkání s představiteli vybraných politických stran zemí 16+1 (loni se ho v Bukurešti zúčastnil např. Jan Hamáček). V prosinci pořádal odbor v Pekingu dokonce celosvětový “summit” politických stran, na němž pochopitelně nemohl chybět Vojtěch Filip, ale ani představitelé ČSSD.

Příběh KS Číny

Setkání politických stran s Mezinárodním odborem v Šen-čenu tentokrát zahrnovalo pouze dělnické a levicové strany, a sahalo tak blíže ke kořenům historické Kominterny.  Akce se dle webu Komunistické strany Čech a Moravy účastnilo “více než 80 komunistických, dělnických a levicových stran na nejvyšší úrovni, ze 40 zemí světa”.

Tématem tohoto zvláštního zasedání byl “příběh čínské komunistické strany”. Jak vysvětluje Sung Lu-čeng, vědecký pracovník Čínského ústavu univerzity Fu-tan v Šanghaji, cílem je ukázat, že „čínská ideologie ani filozofie vládnutí se nenechají oslabit postupující politikou otevřenosti. … Čína rozšiřuje svou spolupráci a dosahuje značné důležitosti pro ne-západní země, jejichž hlas je často přehlížen.“

Jedním z přehlížených hlasů, jimž se na Dialogu dostalo zvláštní pozornosti, byl i předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip, který do Šen-čenu vedl delegaci Ústředního výboru KSČM.

Filip je pravidelným účastníkem družebních “výměnných” akcí čínských komunistů, které nabyly na významu po podzimním 19. sjezdu KS Číny. Loni v prosinci podle čínského tisku tuto družbu posvětil v té době ještě dominantní harcovník vzájemných vztahů Jaroslav Tvrdík, který prý “věří, že takovéto stálé výměny povedou k posílení regionální spolupráce a prosperity, a také umožní světu lépe porozumět čínským myšlenkám”.

První mezi delegáty

Spolu s Dialogem světových politických stran delegáti zvládli i konferenci ke dvoustému výročí narození Karla Marxe, konferenci o uplatňování Si Ťin-pchingova myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou éru v provincii Kuang-tung, a čtvrté africko-čínské fórum mladých lídrů (u poslední položky není zcela zřejmé, jak se k ní přichomýtli stárnoucí bílí muži z Čech a Moravy).

Tisková zpráva KSČM dodává, že v rámci setkání proběhla „různá dvoustranná a mnohostranná jednání, včetně jednání s ministrem Sung Tchaem a zástupcem vedoucího mezinárodního oddělení Komunistické strany Číny pro evropské záležitosti, Kuo Jie-ču. K významu KSČM v mezinárodním hnutí přispělo zařazení vystoupení předsedy ÚV KSČM jako prvního ze zahraničních hostů.“

Oficiální web Šen-čenu parafrázuje Filipova slova o moudrosti KS Číny, která tak trochu naznačují, jak se náš předseda vypracoval na prvního mezi zahraničními delegáty:

  • „Díky svému vlastnímu úsilí se KS Číny projevila nejen jako strana, která obstála ve zkoušce historie, ale také strana, která dosáhla obrovských úspěchů v praxi. Během 40 let reforem a otevírání se rovněž stala vlivnou silou mezinárodní politiky, silou přispívající svou moudrostí k novému globálnímu vládnutí.“

Po tomto proslovu ke světové progresivní veřejnosti se Vojtěch Filip odebral ještě na návštěvu provincie S‘-čchuan, kde ho na letišti v hlavním městě opět přivítali zástupci mezinárodního oddělení ÚV KS Číny, jakož i místní Kanceláře Státní rady pro záležitosti zahraničních Číňanů. Tato instituce, zkráceně Čchiao-pan (侨办), koordinuje v čínské vládě veškeré záležitosti Číňanů v cizích zemích (čchiao-wu, 侨务), tedy jak čínských občanů žijících v zahraničí, tak cizinců čínského původu.

James To, autor nejdůkladnější studie o této problematice, popisuje čchiao-wu jako “moloch, který zahrnuje kooptaci [zahraničních Číňanů] na všech společenských úrovních, a usměrňuje jejich chování i názory odměnami a tresty tak, aby odpovídaly situaci a okolnostem podle představ KS Číny”. Čchiao-pan také letos v březnu přešel organizačně ze Státní rady (vlády) pod Oddělení práce na Jednotné frontě (OPJF), jednu ze tří složek koordinující vlivové operace v zahraničí na úrovni ÚV KS Číny.

Úloha osobnosti v boji za mír

Pokud je na Vojtěcha Filipa veden někde v ČLR nějaký svazek, předpokládáme, že mu čínští soudruzi jistě dosvědčí, že se tam ocitl, podobně jako ve svazcích StB, neoprávněně. Příslušný spis StB popisoval postoj Vojtěcha Filipa při vázacím aktu v r. 1986: “…plně chápe, jaká důvěra je do něj vkládána tím, že bude moci osobně pomáhat v boji za obranu míru.” V roce 2017 prohlásil Filip na “summitu” politických stran v Pekingu podle citací v čínském tisku (další kontext zde): “Uznávám roli Komunistické strany Číny, která zajišťuje mnoho podob budování míru…”

Jak praví Marx, historie se opakuje dvakrát. Zatím je to fraška. Brzy by to mohla být tragédie.


Text vyšel v rámci projektu Sinopsis, který se zaměřuje na dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis


 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1