Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečný internet. V Rusku hrozí za nevhodné názory vězení i nařízená léčba

Nebezpečný internet. V Rusku hrozí za nevhodné názory vězení i nařízená léčba

Vyjadřovat svoje názory nebo o nich s ostatními na síti diskutovat, není v některých zemích jen tak. Ruská lidskoprávní organizace Agora ve své zprávě za rok 2016 uvádí, že se podmínky v tamním internetovém prostředí značně zostřily. a Postihy, které hrozí, nejsou nic malého.

Oproti roku 2015 eviduje Agora trojnásobný nárůst situací, kdy se příspěvek na internetu stal předmětem zákazu, vyšetřování nebo dokonce zahájení soudního řízení. Za uplynulý rok zaznamenala celkem 116 103 takových případů, přitom v 298 z nich došlo k trestnímu stíhání a v dalších 24 000 bylo publikování informací uživatelem zakázáno soudní cestou.

Ve třech případech byla internetovým uživatelům dokonce nařízena léčba. S vězením pak musejí počítat především kritici politických poměrů. Za mříže může občany Ruské federace dovést například kritika ruského vojenského zásahu v Sýrii nebo téma anexe Krymu.

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje o dvou konkrétních osobách, které stihl za jejich internetové příspěvky trest. Prvním je blogger Alexej Kungurov ze sibiřského Tiumenu, který byl odsouzen k dvěma letům v trestanecké pracovní kolonii.

Kungurov si trest vysloužil za článek o syrském bombardování s titulkem „Koho vlastně bombardují Putinovy střely Falcon.“ Soud jej poslal za mříže za podporu terorismu na sklonku loňského prosince. Článek pochází z roku 2015 a Kungurova zadrželi pět měsíců poté, co se ve virtuálním světě opřel i do situace na Donbasu.

Ukrajinská krize se stala osudnou také uživateli ruské obdoby sociální sítě Facebook, serveru Vkontakte, původem z města Tver. V jeho případě stačila skutečnost, že sdílel příspěvek nesouhlasící s anexí Krymu, ke dvěma rokům ve vězení.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744