Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neblahé dědictví 2. světové války: V Německu se dodnes pohřešuje 1,2 milionu lidí

Neblahé dědictví 2. světové války: V Německu se dodnes pohřešuje 1,2 milionu lidí

Pátrací služba Německého Červeného kříže nadále eviduje více než 1,2 milionu pohřešovaných z 2. světové války. Připouští, že tyto lidi už nebude schopna nalézt, informovala dnes agentura DPA.

„Tyto osudy už nebudeme moci objasnit,“ řekl vedoucí pátrací služby Thomas Huber. Oficiálně přitom služba po dohodě s německým ministerstvem vnitra své úsilí o dohledávání osob ukončí na konci roku 2023.

Zájem o nezvěstné je nadále velký. Jen loni pátrací služba dostala 9000 žádostí o vypátrání předků od vnuků a dětí. Například z bitvy o Stalingrad, od níž letos uplyne 75 let, však údaje o počtu pohřešovaných zcela chybí.

„Pro mnoho příbuzných je to ještě stále černý bod na rodinné mapě. Tyto případy také aktivně zpracováváme,“ řekl Huber. K objasnění některých osudů stačí dva náhledy do spisů, řešení jiných případů se však prý může vléct měsíce.

Krátce po skončení války pátrací služba hledala více než 20 milionů Němců. V roce 1959 ještě zbývalo 2,5 milionu otevřených případů. Mezi těmi objasněnými bylo i na 300 000 dětí. Ještě v roce 2010 se díky úsilí pátrací služby po více než 60 letech znovu setkali dva bratři.

K dalším úkolům služby patří i mezinárodní pátrání po lidech, kteří mají vztah k Německu. Jde například o německé občany, kteří jsou pohřešovaní po přírodních katastrofách nebo v konfliktních oblastech. Služba hledá také příbuzné uprchlíků, kteří žijí v Německu. Právě oni nyní podávají významnou část žádostí o pátrání.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1