Články odjinud

Nebrečte, nedělte se o jídlo, nedotýkejte se sourozence. Život dětských migrantů v USA

Nebrečte, nedělte se o jídlo, nedotýkejte se sourozence. Život dětských migrantů v USA

Ranní budíček, úklid a nástup na snídani. Více než 2000 dětí se ocitlo v detenčních zařízeních, kam se dostaly, poté co americký prezident Donald Trump v květnu letošního roku zavedl politiku nulové tolerance vůči nelegálním migrantům přicházejícím do USA přes hranici s Mexikem. Podle nového nařízení má tato praxe, která si vysloužila mezinárodní kritiku, skončit, přesto se některé děti nedaří vrátit. Jak vypadá život v amerických detenčních táborech? Reportáž přinesly The New York Times.

Chovejte se, jak máte. Neseďte na podlaze. Nerozdávejte jídlo. Nepoužívejte přezdívky. A už vůbec nebrečte. Cokoliv z toho porušíte, může vám ve výsledku jen přitížit. A seznam, který děti nelegálních migrantů v detenčních centrech v USA znají nazpaměť, pokračuje: světla zhasněte v 9 hodin večer a zase je rozsviťte za svítání. Potom si ustelte postel přesně podle postupu, který je vylepený na zdi, vytřete podlahu, vyčistěte umyvadlo a záchody a až to budete mít hotové, postavte se do řady na snídani.

„Musíte stát ve frontě úplně na všechno,“ popisuje Leticia, která se narodila v Guatemale. Malá, hubená dívka s dlouhými černými vlasy se do centra dostala poté, co do USA přišla spolu se svou matkou a mladším bratrem na konci května. Úřady je ihned po překročení hranice s Mexikem rozdělily a malou Leticii poslaly do detenčního tábora v jižním Texasu. To představuje jedno z více než stovky zařízení, jež americká vláda využívá pro děti nelegálním migrantů starších pěti let. Leticii je 12 a jejímu bratrovi, Walterovi, který se tam dostal s ní, 10.

Pravidla, která v centrech musí děti dodržovat, zakazují vzájemný kontakt – a to dokonce i mezi sourozenci. Leticia novinářům vypráví, že doufala, že bude moci bratra obejmout a utěšit ho. „Řekli mi, že se ho nesmím ani dotknout,“ vzpomíná.

Děti nelegálních migrantů v detenčních centrech jsou výsledkem politiky nulové tolerance, kterou letos květnu zavedla administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Obrázky více než 2 tisíc dětí, které se tak rázem ocitly v zamřížovaných celách, zvedly v USA i po celém světě kritiku. Prezident Trump proto v červnu vydal nařízení, kterým tento kontroverzní postup ukončil. Kalifornský soud pak po žalobě jedné z nevládních organizací stanovil termíny pro navrácení dětí rodinám - všechny děti mladší pěti let měly být vráceny do 10. července, u starších mají úřady čas do 26. července.

Jak ale uvádí zahraniční zdroje, vracet děti zpět rodičům není jednoduché a úplně se to nedaří. Vládní právníci informovali, že je v tento moment možné vrátit 75 z přibližně stovky malých dětí. Další případy jsou ale podle vlády komplikované zejména kvůli tomu, že někteří rodiče už byli dříve deportováni zpět za mexickou hranici, další nemají čistý trestní rejstřík nebo nebyli schopni řádně prokázat svůj příbuzenský vztah k dětem.

Mnozí rodiče si k tomu stěžují, že nemají o místě zadržování svých dětí dostatek informací. Podle organizací pomáhajících s opětovným shledáním rodin panuje v řadě případů chaos. „Nemám žádné podrobnosti kde, kdy a za jakých podmínek,“ popsala případ plánovaného navrácení jednoho ze salvadorských chlapců rodičům advokátka jedné z organizací na ochranu lidských práv Beth Krauseová (citována ČTK).

Velká část dětí proto stále přebývá v detenčních centrech a neví, co bude dál. Velikost i vybavení jednotlivých zařízení se může lišit. Jak popisuje reportáž The New York Times, děti se mohou dostat do centra, jehož prostředí je neosobní, ale také na místo, kde mají k dispozici hřiště, piknikové stoly nebo dokonce venkovní bazén.

Dopisy jen ve škole a k obědu fazole a rýže

Co ale všechna tato centra, ať se nacházejí v jižním Texasu nebo v severním Illinois, mají společného, jsou pravidla, která děti musí dodržovat. Budíček, večerka nebo hodiny ve školních lavicích.

Po skončení výuky dětí píšou dopisy rodičům, o kterých ale neví, zda je ještě uvidí. To je i případ zmiňované dvanáctileté Leticie, jejíž matka se nachází v zařízení pro dospělé nelegální migranty v Arizoně. Leticia si musí se vzkazem pospíšit, protože, jak sama zdůrazňuje, musí ho dokončit ještě ve „třídě“, protože na pokojích je podobná aktivita zakázána. Dopisy si dívka schovává a doufá, že je matce předá, až se opět shledají. „Už jich mám spousty,“ svěřuje se.

Podobně je na tom Diego Magalhães z Brazílie, který 43 dní žil v detenčním centru v Chicagu, kam se dostal poté, co ho úřady oddělily od jeho matky Sirley Paixao, když spolu v květnu překročili hranici mezi USA a Mexikem. Je mu deset let, ale nepláče, protože to slíbil mamince. Nebrečel prý ani první noc v centru, kterou strávil na zemi s ostatními dětmi. Druhý den spolu s nimi odletěl do Chicaga. „Myslel jsem si, že mě berou za mámou,“ vzpomíná. Mýlil se.

Po příletu dostal nové oblečení, které připomíná uniformu – vyfasoval košile, dvoje kraťasy, mikinu, boxerky a několik přípravků na mytí. Poté ho pracovníci centra odvedli na pokoj, který sdílí s dalšími třemi chlapci – mezi nimi i s devítiletým Diogem a o rok starším Leonardem, kteří také pocházejí z Brazílie.

Trojice se rychle skamarádila, chodila do jedné třídy a odpoledne spolu hrála fotbal. Kvůli tomu, že šli příkladem mladším dětem, získali privilegium – mohli hrát videohry.

„Musíme plnit pravidla. Je třeba uklízet koupelnu,“ vysvětluje Diego. „To dělám a taky jsem vynesl odpadkový koš plný špinavého toaletního papíru. Všichni to musíme dělat.“ Trojice chlapců je součástí patnáctičlenné skupiny, která i společně jí. Obyčejně mívají rýži a fazole, párky, nějakou zeleninu a příležitostně pizzu a někdy i dort nebo zmrzlinu.

Kromě toho, že se bojí, jestli ještě někdy uvidí matku, Diego tvrdí, že nemá strach z toho, že by se neuměl správně chovat. Ví, že si musí dávat pozor na jednoho pracovníka zařízení, který „není dobrý člověk“. Diego viděl, jak zacházel s jedním mladým chlapcem z Guatemaly, který se bránil a rozhazoval věci po zemi. „Píchli mu uklidňující injekci, protože měl záchvat. Mohl rozbít věci“.

Minulý týden federální soud v Chicago rozhodl, že Diego se opět shledá se svojí rodinou.

Tělocvik, angličtina a filmy

Patnáctiletá černovlasá a vyhublá dívka Yosely Bulux, která se narodila v Guatemale, si nevzpomíná, kde našla sílu, aby přelezla vysokou zeď, která odděluje USA od Mexika. A další dny jí potřebovala ještě více, aby zvládla dvoudenní proces vyslýchání a následnou stejně dlouhou cestu autobusem do detenčního centra někde v Texasu. Její matka byla odvezena do Arizony.

Yoselyn se dostala do centra, kde žije dalších 300 dívek – některé jsou těhotné. A opět tu musela plnit striktní pravidla. „Pokud uděláte něco špatného, nahlásí vás,“ říká Yoselyn. „A budete tady muset zůstat delší dobu,“ dodává.

Dny v detenčních zařízení mají svůj pevně daný řád, popisuje Yoselyn. Ráno začíná škola, kde se dívky učí matematiku, ale také angličtinu nebo občanskou nauku. Každý den je také tělocvik. V pátek a v sobotu mohou dívky sledovat filmy a potkávají se svými poradci.

Nejhorší na životě v detenčním centru je podle Yoselyn nejistota, co bude dál, a také neustále dohady dívek – některé prý neustále tvrdily, že budou propuštěny na svobodu, jiné se připravovaly na deportaci a nechtěli o ničem jiném slyšet.

Jak dodávají NYT, Yoselyn 1. července odletěla svým vůbec prvním letem v životě z otcem, který žije v New Yorku.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818