Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebude to pád z útesu. Mayová mluví o přechodné dohodě s EU

Nebude to pád z útesu. Mayová mluví o přechodné dohodě s EU

Britská premiérka Theresa Mayová naznačila, že by mohla být otevřená dohodě, která by zemi dala čas na navázání nového obchodního partnerství s Evropskou unií. Částečně tak uklidnila obavy byznysmanů z takzvaného tvrdého brexitu.

Ministerská předsedkyně na schůzi s čelními britskými průmyslníky z organizace CBI řekla, že si uvědomuje, že by se země mohla po opuštění sedmadvacítky propadnout do nejistoty. Situaci přirovnala k střemhlavému pádu z útesu. Aby se tak nestalo, chce její vláda vyjednat s Evropskou unií dohodu týkající se volného obchodu, která se bude vztahovat na dobu po brexitu.

Ministerská předsedkyně si uvědomuje, že nesmí podcenit informovanost obyvatelstva.Ministerská předsedkyně si uvědomuje, že nesmí podcenit informovanost obyvatelstva.autor: ctk/ap

Theresa Mayová chce, aby byli občané Velké Británie dopředu věděli, kterým směrem se jejich vlast bude ubírat. Právě nejistota mezi obyvatelstvem země by podle jejího mínění znamenala problém. „Jsem přesvědčena, že s sebou brexit přinese řadu potíží, na které bude potřeba se zaměřit detailněji. Jsem si jistá, že lidé chtějí dopředu s určitou jistotou vědět, kterým směrem se chce země vydat do budoucna. Na to budeme také hledět, až povedeme vyjednávání,“ slíbila premiérka za sebe i vládu.

Premiérka byznysmeny zároveň potěšila i zamýšleným snižováním daňové sazby pro firmy působící na území Spojeného království. Mayová by tak ráda přilákala do ostrovní země investory ze zahraničí.

Byznysmeni se obávají, co nastane den po brexitu.Byznysmeni se obávají, co nastane den po brexitu.autor: EPA

Navzdory jasně mířenému projevu se ale předsedkyni vlády nepodařilo zbavit špičky CBI všech obav. Myšlenky čelních představitelů organizace se totiž stále častěji točí okolo otázky, co skutečně nastane první den po brexitu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1