Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nebudeme mlčky přihlížet“. USA důrazně varovaly Írán kvůli testu balistické střely

„Nebudeme mlčky přihlížet“. USA důrazně varovaly Írán kvůli testu balistické střely

Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn kritizoval Teherán za poslední test balistické střely. Bílý dům tento krok považuje za porušení nastavených pravidel a Írán oficiálně varoval. Podle Flynna zkouška ohrožuje životy Američanů.

Donald Trump aktivity Íránu a vyjednávání s ním opakovaně kritizuje, jeho administrativa ale vůči islámské zemi podnikla oficiální krok vůbec poprvé.

Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn uvedl, že USA nedávný test balistické rakety odsuzují. Jedná se podle něj o porušení podmínek, které Íránu zapovídají zkoušky jakýchkoli střel schopných nést jaderné hlavice. „Jejich kroky byly provokativní a bylo to porušení dohod,“ dodal mluvčí Bílého domu Sean Spicer s tím, že Washington chce protistranu ujistit, že nebude jen mlčky přihlížet.

Flynn rovněž kritizoval Obamovu administrativu za příliš vřelý postoj vůči Teheránu. Uvedl, že její kroky Írán především povzbudily.

Za působení prezidenta Baracka Obamy uzavřely světové mocnosti s Íránem průlomovou a složitě vyjednávanou dohodu, na základě které omezil svůj jaderný program a zavázal se zastavit testy přesně vymezeného arzenálu. Výměnou za to se země dočkala uvolnění mezinárodních sankcí, které tvrdě dopadaly na její ekonomiku.

Podle amerických zdrojů Íránci v neděli testovali balistickou raketu středního doletu, která letěla asi 1000 kilometrů a pak explodovala. USA si kvůli zkoušce vyžádaly mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN. Írán test potvrdil až dnes a odmítá, že by jím porušil mezinárodní dohody. „Nedávný test byl v souladu s našimi plány a my nedovolíme cizincům, aby se vměšovali do našich obranných aktivit,“ uvedl ministr obrany Hosejn Dehkán.

Vztahy mezi oběma zeměmi vyhrotil i nedávný exekutivní příkaz, kterým Donald Trump dočasně zamezil občanům sedmi zemí včetně Íránu v cestách do USA. Teherán v reakci na to zastavil do budoucna vydávání víz pro americké občany a hodlá ustoupit od používání dolaru v oficiálních dokumentech a ve zprávách o ekonomických ukazatelích země.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744