„Nebudete nás poučovat o lidskosti.“ Egyptský prezident sklidil uznání za ostrá slova vůči Evropě | info.cz

Články odjinud

„Nebudete nás poučovat o lidskosti.“ Egyptský prezident sklidil uznání za ostrá slova vůči Evropě

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí obhajoval stav lidských práv ve své zemi a varoval evropské státy, aby nepoučovaly arabský svět. Sísí to prohlásil po skončení prvního summitu šéfů států a vlád zemí Evropské unie a Ligy arabských států (LAS), který se konal v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch.

„Nebudete nás poučovat o lidskosti,“ vzkázal Evropanům egyptský prezident. Evropané „mají svá etická pravidla a hodnoty a my je respektujeme,“ řekl. „A vy byste měli respektovat ty naše,“ doplnil.

Jak rovněž před novináři prohlásil, Evropa prosperuje, zatímco mnoho arabských zemí naopak musí bojovat, aby zabránily konfliktům. Ze strany místních médií si egyptský prezident za svá slova vysloužil uznání, poznamenala agentura AP.

Summit v Šarm aš-Šajchu se konal od neděle a zúčastnili se ho zástupci asi 50 států, mezi kterými byl mimo jiné předseda Evropské rady Donald Tusk, saúdskoarabský král Salmán či německá kancléřka Angela Merkelová. Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš.

Egypt se stal v posledních letech terčem kritiky kvůli porušování lidských práv. Egyptská vláda ale veškerou kritiku odmítá s tím, že jde o výmysly. Organizace hájící lidská práva, například Amnesty International nebo Human Rights Watch, Káhira označuje za neprofesionální či za nástroj v rukou nepřátel Egypta.

Bývalý generál Sísí vládne zemi pevnou rukou. V egyptských věznicích je zadržováno mnoho jeho kritiků z řad islamistů, ale i demokratů. Sísí popírá, že by v Egyptě byli političtí vězni, podle organizací na ochranu lidských práv jich tam je odhadem až 60.000.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud