Články odjinud

Nebyla to vzpoura. Přes 120 profesorů práva se zastalo souzených katalánských politiků

Nebyla to vzpoura. Přes 120 profesorů práva se zastalo souzených katalánských politiků

Přes 120 univerzitních profesorů práv z celého Španělska se domnívá, že katalánští separatističtí politici souzení kvůli vzpouře se tohoto trestného činu nedopustili. V manifestu, který dnes zveřejnila španělská média, profesoři rovněž tvrdí, že prokuratura v této kauze klasifikovala jako trestný čin i uplatnění základních práv - práva shromažďovacího a práva projevu. Profesoři též vyzvali, aby bylo z vězení propuštěno devět katalánských politiků, z nichž někteří jsou rok ve vazbě.

Profesoři práv se shodli na tom, že v kauze katalánských politiků nebyla naplněna podmínka "násilí", která figuruje u trestného činu vzpoury. Za ten hrozí jednomu z obžalovaných Katalánců až 25 let vězení, pro ostatní členy bývalé katalánské vlády požaduje prokuratura tresty nižší - od 17 let do několika měsíců.

"Jediné, co dosud prokuratura prokázala, je, že všechny realizované kroky (obžalovaných) měly za cíl referendum (o nezávislosti), jehož dosáhli pokojnými a demokratickými prostředky," uvádí se v manifestu. Prokuratura tvrdí, že se katalánští politici dopustili násilí a podněcování k násilí, které se podle prokuratury dělo při demonstraci loni 20. září v Barceloně a při referendu o nezávislosti loni 1. října.

Autoři manifestu rovněž varují, že tento soudní proces "otevírá dveře k banalizaci" trestného činu vzpoury. Dosud jedinými odsouzenými za vzpouru se v demokratické historii Španělska za čtyři desetiletí stali v 80. letech vojáci, kteří se v únoru 1981 neúspěšně pokusili o převrat a kteří při tom ve španělském parlamentu zadrželi poslance jako rukojmí.

Profesoři práv se také domnívají, že madridský soud, který tuto kauzu začal loni soudit a jeho soudkyně poslala některé z politiků do vazby, v níž jsou dosud, není k této věci kompetentní. Proto vyzvali k propuštění politiků z vazby. Sám tento soud v jednom rozhodnutí v roce 2008 uvedl, že "trestný čin vzpoury nikdy nebyl v kompetenci tohoto soudu". Madridský soud (Audiencia Nacional) řeší mimořádně závažné trestné činy, například terorismus.

Celkem 18 katalánských exministrů, členů bývalého vedení katalánského parlamentu, dva aktivisté a jedna bývalá regionální poslankyně jsou obviněni kvůli schválení zákonů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě, kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska i přes verdikty ústavního soudu a kvůli rezoluci o jednostrannému vyhlášení nezávislosti tohoto španělského autonomního regionu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud