Nečekaná oběť katarské krize. Roztržka dopadla na tisíce velbloudů, hladověli za hranicí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekaná oběť katarské krize. Roztržka dopadla na tisíce velbloudů, hladověli za hranicí

Nečekaná oběť katarské krize. Roztržka dopadla na tisíce velbloudů, hladověli za hranicí

Diplomatická krize kolem Kataru postihla i velbloudy. Katařané totiž stáda kvůli nedostatku ploch ve své zemi chovají u svého souseda Saúdské Arábie. Ta ale nedávno přerušila s Katarem diplomatické styky a uzavřela své hranice. Stáda hladových a neklidných velbloudů vracejících se domů se podle agentury Reuters na několik dní nahromadila u hranic.

"Konečně mám své velbloudy zpět. Týden je nechali čekat, zvířata hladověla, někteří samci se mezi sebou prali, jsou v zuboženém stavu," řekl jeden z majitelů velbloudů, kteří čekali u hraničního přechodu na svá stáda. Návrat velbloudů, kteří uvízli u hranic, umožnila podle agentury Reuters neformální dohoda jejich majitelů s pohraničníky.

Katařané chovají svá stáda na farmách v Saúdské Arábii, protože v malé katarské monarchii pro ně není dostatek chovných ploch. Začátkem měsíce ale Rijád spolu s dalšími zeměmi regionu přerušil diplomatické styky s Katarem a uzavřel své hranice. Dal také lhůtu Katařanům, aby do dvou týdnů opustili Saúdskou Arábii.

Obyvatelé Kataru proto museli uzavřít své farmy v Saúdské Arábii, které tak opouští i tisíce velbloudů. Katarské ministerstvo životního prostředí v pondělí oznámilo, že do země se už vrátilo na 25 000 velbloudů a ovcí.

Katarská vláda proto zřídila u hranic dočasnou ohradu pro vracející se zvířata, kterou zásobuje tankery s vodou a krmivem. Do lokality vyslala i odborníky na chov těchto zvířat, aby majitelům pomohli se zvládáním krizové situace. Dočasné velbloudí útočiště bude fungovat, dokud se nepodaří najít vhodnou oblast pro jejich trvalejší umístění.

Blokáda Rijádu vůči Kataru řadu majitelů velbloudů rozzlobila. "Chceme prostě jen žít normální život, jet do Saúdské Arábie a postarat se o naše velbloudy, vrátit se domů a postarat se o naše rodiny. Nechceme být součástí jejich politických her," postěžoval si podle Reuters čtyřicetiletý Alí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.