Nečekaná výpověď šéfa FBI a paralela s Nixonem. Bál se Trump, že objeví důkazy o jeho vazbách na Rusko? | info.cz

Články odjinud

Nečekaná výpověď šéfa FBI a paralela s Nixonem. Bál se Trump, že objeví důkazy o jeho vazbách na Rusko?

Když nastupoval James Comey do čela FBI, měl vynikající reputaci. Za 4 roky se ale situace výrazně změnila a ve Washingtonu mu zbylo jen pár přátel z obou politických táborů. Jeho odvolání přišlo nečekaně. Vyvstává otázka, zda se Trumpova administrativa nechce zbavit účelově člověka, který dohlíží na vyšetřování ohledně možných zásahů Rusů do amerických voleb a prošetření role prezidenta. Trump zdůvodňuje krok tím, že Comey selhal při vyšetřování kauzy emailů Hillary Clintonové.

Takové zdůvodnění je paradoxní vzhledem k tomu, jaký prospěch měl Donald Trump  z tehdejšího vyšetřování. Preference Clintonové v podstatě okamžitě po zahájení prověřování záležitosti klesly o tři procenta.

„Vyhazov“ vyvolává podezření, že vyšetření celé záležitosti ohledně Trumpa a jeho vazeb na Rusko bude problematické a podkope autoritu nezávislé instituce.  Situace připomíná rok 1973,  kdy prezident Nixon ze dne na den vyhodil několik vysoce postavených úředníků právního systému, kteří odmítli vyhodit zvláštního prokurátora vyšetřujícího kauzu Watergate.

Načasování zaráží i jeho spolustraníky. „Znepokojuje mě načasování a zdůvodnění ukončení působení ředitele Comeye,“ řekl republikánský senátor Richard Burr, který vede senátní komisi zabývající se ruským ovlivňováním amerických voleb.

Dnes vlivný deník New York Times obvinil Donalda Trumpa, že Comey musel skončit kvůli vedenému vyšetřování, které by mohlo stát prezidenta dokonce prezidentský úřad. Demokratické křídlo požaduje, aby vyšetřování vedl nezávislý prokurátor. To ale Trumpův tým odmítl.

Demokraté si nyní ředitele FBI, kterého ještě před pár měsíci hanili, zastávají. Prezidentská kancelář nařčení odmítá, informuje Guardian. „Kdy už to necháte být? Probírá se to už rok. Upřímně to začíná být absurdní. Nic nenajdete,“ řekla k tomu mluvčí Bílého domu Kelly Conwayová.

Trump záležitosti, která je podle slov své mluvčí absurdní, věnuje dost pozornosti. V sérii tweetů nazval obvinění hoaxem a vyšetřování šarádou za peníze daňových poplatníků, píše BBC.

James Comey byl dlouhou dobu považován za hrdinu. Právník rychle stoupal po kariérním žebříčku. Jako federální prokurátor si získal reputaci v devadesátých letech programem přísně stíhající trestné činy lidí zatčených se střelnou zbraní. Jako americký právník pracoval poté na Manhattanu, dokud mu prezident Bush nezavolal a nenabídnul mu místo druhého nejvýše postaveného člověka na ministerstvu spravedlnosti.

Zde získal pověst muže, který se klidně postaví svým nadřízeným, pokud má pocit, že se nehraje podle zákonů. Když skončil v nemocnici jeho šéf John Ashcroft, Comey odmítl za Bushovy administrativy podepsat tajný program odposlechů, protože se domníval, že je ilegální. Dva Bushovi lidé se proto rozjeli do nemocnice za Ashcroftem. Když se to Comey dozvěděl, vydal se je zastavit.

Tímto činem, který se dozvěděla veřejnost o něco později, si získal velký respekt, píše CNN. V posledních měsících jej ale americká veřejnost začala vinit z toho, že volby prohrála demokratická kandidátka Hillary Clintonová. On sám si uvědomil, jak izolovaný začíná ve svém úřadě být. Teď musel nečekaně skončit. Odvolal ho prezident, kterému patrně nechtěně pomohl k prezidentskému úřadu. Spekulace o tom, že by vyšetřoval Trumpa a jeho vazby na Rusko až příliš pečlivě, přetrvávají. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud