Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekaná výpověď šéfa FBI a paralela s Nixonem. Bál se Trump, že objeví důkazy o jeho vazbách na Rusko?

Nečekaná výpověď šéfa FBI a paralela s Nixonem. Bál se Trump, že objeví důkazy o jeho vazbách na Rusko?

Když nastupoval James Comey do čela FBI, měl vynikající reputaci. Za 4 roky se ale situace výrazně změnila a ve Washingtonu mu zbylo jen pár přátel z obou politických táborů. Jeho odvolání přišlo nečekaně. Vyvstává otázka, zda se Trumpova administrativa nechce zbavit účelově člověka, který dohlíží na vyšetřování ohledně možných zásahů Rusů do amerických voleb a prošetření role prezidenta. Trump zdůvodňuje krok tím, že Comey selhal při vyšetřování kauzy emailů Hillary Clintonové.

Takové zdůvodnění je paradoxní vzhledem k tomu, jaký prospěch měl Donald Trump  z tehdejšího vyšetřování. Preference Clintonové v podstatě okamžitě po zahájení prověřování záležitosti klesly o tři procenta.

„Vyhazov“ vyvolává podezření, že vyšetření celé záležitosti ohledně Trumpa a jeho vazeb na Rusko bude problematické a podkope autoritu nezávislé instituce.  Situace připomíná rok 1973,  kdy prezident Nixon ze dne na den vyhodil několik vysoce postavených úředníků právního systému, kteří odmítli vyhodit zvláštního prokurátora vyšetřujícího kauzu Watergate.

Načasování zaráží i jeho spolustraníky. „Znepokojuje mě načasování a zdůvodnění ukončení působení ředitele Comeye,“ řekl republikánský senátor Richard Burr, který vede senátní komisi zabývající se ruským ovlivňováním amerických voleb.

Dnes vlivný deník New York Times obvinil Donalda Trumpa, že Comey musel skončit kvůli vedenému vyšetřování, které by mohlo stát prezidenta dokonce prezidentský úřad. Demokratické křídlo požaduje, aby vyšetřování vedl nezávislý prokurátor. To ale Trumpův tým odmítl.

Demokraté si nyní ředitele FBI, kterého ještě před pár měsíci hanili, zastávají. Prezidentská kancelář nařčení odmítá, informuje Guardian. „Kdy už to necháte být? Probírá se to už rok. Upřímně to začíná být absurdní. Nic nenajdete,“ řekla k tomu mluvčí Bílého domu Kelly Conwayová.

Trump záležitosti, která je podle slov své mluvčí absurdní, věnuje dost pozornosti. V sérii tweetů nazval obvinění hoaxem a vyšetřování šarádou za peníze daňových poplatníků, píše BBC.

James Comey byl dlouhou dobu považován za hrdinu. Právník rychle stoupal po kariérním žebříčku. Jako federální prokurátor si získal reputaci v devadesátých letech programem přísně stíhající trestné činy lidí zatčených se střelnou zbraní. Jako americký právník pracoval poté na Manhattanu, dokud mu prezident Bush nezavolal a nenabídnul mu místo druhého nejvýše postaveného člověka na ministerstvu spravedlnosti.

Zde získal pověst muže, který se klidně postaví svým nadřízeným, pokud má pocit, že se nehraje podle zákonů. Když skončil v nemocnici jeho šéf John Ashcroft, Comey odmítl za Bushovy administrativy podepsat tajný program odposlechů, protože se domníval, že je ilegální. Dva Bushovi lidé se proto rozjeli do nemocnice za Ashcroftem. Když se to Comey dozvěděl, vydal se je zastavit.

Tímto činem, který se dozvěděla veřejnost o něco později, si získal velký respekt, píše CNN. V posledních měsících jej ale americká veřejnost začala vinit z toho, že volby prohrála demokratická kandidátka Hillary Clintonová. On sám si uvědomil, jak izolovaný začíná ve svém úřadě být. Teď musel nečekaně skončit. Odvolal ho prezident, kterému patrně nechtěně pomohl k prezidentskému úřadu. Spekulace o tom, že by vyšetřoval Trumpa a jeho vazby na Rusko až příliš pečlivě, přetrvávají. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744