Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekaní stoupenci. Le Penovou v souboji o prezidentský post podporují i muslimové

Nečekaní stoupenci. Le Penovou v souboji o prezidentský post podporují i muslimové

Šéfka nacionalistické Národní Fronty Marine Le Penová patří mezi nejžhavější adepty na post prezidenta, kterého si v zemi galského kohouta budou volit za několik měsíců. Podporu politička získává i tam, kde by ji mnozí kvůli jejím postojům ani zdaleka nečekali – mezi muslimy na pařížských předměstích.

Z centrální Paříže to sem podzemkou trvá pouhých třicet minut. Podobně jako na dalších předměstích, která lemují francouzské hlavní město, se ale návštěvníkům zhruba osmdesátitisícového Aubervilliers naskytne diametrálně odlišný obrázek, než s jakým opouštěli centrum metropole.

Výstavní architekturu tu nahrazují vzhledově nesourodé věžáky, ulice nelemují módní bistra, ale stánky, kde za pár euro seženete všechno od bot po ručníky. Většinu obyvatel tvoří imigranti a muslimové. Víc než čtvrtina z nich se nenarodila ve Francii, ani jiné zemi Evropské unie. Pochází převážně ze zemí Magrebu a subsaharské Afriky.

Nepokoje posilují nacionalisty

Do povědomí široké francouzské veřejnosti vstoupilo město na předměstí Paříže před dvanácti lety, kdy v jeho ulicích vypukly násilné nepokoje, jejichž rozbuškou se stala smrt dvou mladých chlapců z přistěhovaleckých rodin, kteří zemřeli po zásahu elektrickým proudem na útěku před policií v jednom ze sousedních předměstí. Odtud se nepokoje rozšířily do širokého okolí a posléze se přelily i do dalších francouzských měst. Situace byla tehdy tak vážná, že francouzská vláda vyhlásila v některých částech země výjimečný stav.

Pouliční bouře, jichž se zúčastnily v drtivé většině děti muslimských migrantů ze severní Afriky, kteří se sice narodili na francouzské půdě, ale jen těžko se zařazují do francouzské společnosti, daly představitelům nacionalistické Národní fronty do rukou pádné argumenty, o něž mohly opřít své protiimigrantsky a protimuslimsky laděné postoje, které si mezi Francouzi po islamistických teroristických útocích v posledních letech získávají stále vyšší oblibu, o čemž svědčí i průzkumy veřejného mínění favorizující šéfku Marine Le Penovou v souboji o prezidentský post.  

Muslimové podporují Le Penovou

Ačkoliv Le Penová není ve vyjádřeních směrem k francouzským muslimům a imigrantům tak radikální jako býval její otec, i ona se vymezuje proti přistěhovalectví a islámu ve Francii. Dalo by se tedy čekat, že tamní muslimská komunita jí příliš sympatií projevovat nebude. Na předměstích Paříže ale přesto najdete řadu muslimů, kteří nacionalistickou političku podporují.  

„Pokud vyhraje, bude to dobře. Levičáci i pravičáci jsou všichni parchanti. Slíbili věci, které se nikdy nestaly. Dejme hlas Le Penové a uvidíme, co se stane,“ sdělil korespondentovi Politica Davidu Patrikarakosovi jeden z mladých muslimů z Aubervilliers. Výroky Le Penové na adresu muslimů ho nechávají chladným. Politička prý sice může brojit proti muslimům, mladík je ale přesvědčen, že jim reálně nemůže nic udělat. „Je nás příliš mnoho,“ vzkazuje.  

Muslimové mají dle něho na dění ve Francii nezanedbatelný vliv. „Když začne ramadán, francouzská ekonomika zpomalí, a když po měsíci skončí, zase se rozběhne. Dobře je vidět dopad i v samotných ulicích, které jsou během muslimského svátku prázdné,“ říká mladý muslim.

Aspoň je upřímná

Marine Le Penovou podporuje i třicátník Samba, který do Francie přišel z Pobřeží Slonoviny na počátku třetího tisíciletí. „Nemůžu volit, ale kdybych mohl, asi bych si vybral Le Penovou,“ říká. Francouzská politička si u něho získala sympatie tím, že na rozdíl od ostatních nemění názory. „Aspoň je upřímná. Tak či tak je součástí systému, takže nemůže udělat něco strašně špatného,“ věří Samba.

Vítězství Le Penové, která má jako jednu ze svých priorit boj proti islámu ve Francii, by navíc dle něho mohlo paradoxně pomoci lidem pochopit islám a neházet všechny muslimy do jednoho pytle. „Lidé islámu nerozumí. Když se Le Penová dostane k moci, dovolí nám to ho lépe vysvětlit, protože se v tu chvíli stane viditelnějším,“ myslí si Samba. „Islám je jednoduchý a máme spoustu intelektuálů, kteří ho umí pořádně vysvětlit,“ dodává s tím, že za muslimy musí mluvit jen opravdoví vyznavači víry, ne ti, kteří islám překrucují pro své účely.

Teroristé nejsou skuteční muslimové

Podobně hovoří i šedesátník Jamal ze sousedního předměstí Pantin. „Islám je obviňován ze všeho špatného,“ stýská si. „Spousta z těch, kteří páchají zločiny, nejsou skuteční muslimové. Považují teroristy za salafisty (směr islámu, pozn. red.), ale já jsem salafista a znamená to pouze to, že následuji učení proroka Mohameda. Nic víc,“ vysvětluje.

Podle něj by řada věcí, které se řeší v souvislosti s vyznáním, měla zůstat soukromou volbou. „Když chce patnáctiletá dívka nosit minisukni, je to její volba. Proč by tedy nemohla jiná patnáctiletá dívka nosit hidžáb?“ táže se.

Stejně jako jiní muslimové, ani Jamal nevěří, že by politici dokázali současnou situaci ve Francii nějak zásadně změnit. Možná i to je důvod, proč neváhají podpořit protiislámsky zaměřenou političku. Nevěří, že by její vítězství nějak zásadně ovlivnilo jejich životy.     

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744