Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekaný sňatek na Blízkém východě. 6 hlavních důsledků smířování Hamásu s Fatahem

Nečekaný sňatek na Blízkém východě. 6 hlavních důsledků smířování Hamásu s Fatahem

Na jedné straně historický úspěch, na straně druhé jen jedna odpověď, která přináší mnoho nových otázek. Palestinské radikální hnutí Hamas dosáhlo dohody o politickém usmíření se soupeřícím Fatahem. Slaví především Gaza, jeden ze symbolů blízkovýchodní humanitární katastrofy dvou milionů lidí, kteří se již téměř vzdali všech nadějí. Politici zatím neskrývají optimismus a  snaží se příliš si neuvědomovat, že to těžší je stále před nimi. Co zatím současný vývoj znamená, kdo na něm nejvíce vydělá a které překážky je ještě třeba vyřešit?

Konec blokády

Z humanitárního hlediska je nejpodstatnější důsledek konec blokády Pásma Gazy, Hamásem ovládaného území, kde živoří odříznuty od světa dva miliony lidí. Území je totiž v izolaci kvůli blokádě Izraele a Egypta, kteří Gazu již od roku 2007 udržují kvůli bezpečnostním rizikům téměř hermeticky uzavřenou. Pásmo proto má přibližně 43procentní míru nezaměstnanosti, jednu z nejvyšších na světě, průměrný věk obyvatel je tam nižší, než sedmnáct let a dodávky elektřiny jsou jen na pár hodin denně. V tomto ohledu představuje území časovanou bombu i pro Izrael. V ulicích Gazy oslavovalo uzavření dohody několik tisíc Palestinců. 

Další postup

Nyní jsou na stole tři hlavní témata, která je třeba v budoucnu překonat. Hlavní otázkou je, co udělá Hamás se svým ozbrojeným křídlem. Jak Izrael, tak i USA a Fatah, totiž požadují, aby se jej zřeknul. Hamás to však rezolutně odmítá. Tento otazník by nicméně měl být hlavním tématem až dalšího kola jednání, které se v Káhiře uskuteční 21. listopadu. Izrael dále požaduje, aby se Hamás oprostil od vazeb na Írán a uznal židovský stát. „Izrael nebude akceptovat falešnou rekonciliaci, která bude probíhat na náš úkor,“ varoval nedávno izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Státní úředníci

Jeden z dalších problémů, na kterých ztroskotaly dohody obou stran v roce 2014, je příliš mnoho státních úředníků. Odhaduje se, že v Pásmu Gazy je až 50 tisíc těch, které Hamas od roku 2007 přijal, aby spravovali státní záležitosti. Podle současné dohody by tito lidé měli dostávat polovinu běžné mzdy v Palestině a postupem času by měla být ověřena jejich kvalifikace a užitečnost. Jde však o citlivé téma, a jakýkoliv přešlap v této oblasti se politikům může vymstít.

Posílení Egypta

I Egypt má nyní svoje želízka v ohni. Skrze hraniční přechod v Rafáhu sice kontroluje uzavřenost pásma Gazy, ale tím jeho vliv končil. Egypt se proto snaží o posílení vlastního diplomatického a politického kreditu mezi některými blízkovýchodními zeměmi. A oč by se zvýšil vliv egyptského prezidenta Sísího, o to více by se mohl snížit vliv současných hegemonů oblasti - Saudské Arábie a Íránu. „Současná egyptská snaha o zprostředkování míru je nyní jiná než dříve. Všem je jasné, že Egypt je teď garantem bezpečnosti arabského světa,“ uvedl ve čtvrtek vedoucí delegace Fatahu Azzam al-Ahmad. Egypt rovněž doufá, že smířením obou palestinských politických stran oslabí vazby Hamásu na fundamentalistické Muslimské bratrstvo.

Trumpovo memento

Současné snahy o smíření obou politických stran by mohly být prvním z kroků, které by v delším časovém horizontu mohly vykvést v mír na Blízkém východě. To je odkaz, po kterém toužilo již mnoho světových politiků a výjimkou není ani současný prezident USA Donald Trump. „Zvládneme to. Dokážeme zajistit mír mezi Izraelci a Palestinci,“ řekl s jistotou během svého květnového setkání s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Šance na mír

Usmiřování Hamásu s Fatahem znamená – alespoň na papíře – šanci na mír i pro Izrael. Ten s Hamásen vedl od roku 2007 opakovaně války. Dramatická změna dosavadního kurzu ale není nijak jistá a zatím jí nepomáhá ani první reakce izraelského premiéra Netanjahua. Ten dokonce reagoval slovy, že „toto smíření činí šanci na mír vzdálenější.“ Záviset bude do velké míry například na osudu už zmíněného ozbrojeného křídla Hamásu.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1