Články odjinud

Nechá Trump střílet do migrantů? Fakta ohledně incidentů na mexické hranici

Nechá Trump střílet do migrantů? Fakta ohledně incidentů na mexické hranici

Situace na hranicích mezi USA a Mexikem se o víkendu vyhrotila. Americká pohraniční stráž rozehnala slzným plynem asi 500 migrantů, kteří se bouřili proti pomalému postupu úřadů při vyřizování žádostí o azyl. Na vstup do Spojených států čekají v Tijuaně tisíce lidí z tzv. migrační karavany. Kolem ní koluje spousta mýtů a dezinformací. Přinášíme stručný přehled, jak se ve změti výroků a obvinění orientovat.

Děsivé fotografie plačících lidí na útěku zveřejněné v agenturách a amerických médiích obletěly svět. Samy k pochopení situace, jaká nyní panuje v Tijuaně, Mexicali a kolem hraničního přechodu San Ysidro, ale nestačí. V tvrdých podmínkách tam našlo prozatímní kotviště zhruba 8 tisíc migrantů. Místní úřady to označily za humanitární krizi. Kvůli nedostatku kapacit běženci zůstávají v přeplněných ubytovnách nebo sportovních halách.

V Mexiku se rozhodli čekat kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu podepsal dekret, kterým znemožnil získat azyl komukoli, kdo se do USA dostane nelegálně. Platnost dekretu však minulý týden pozastavil federální soud v Kalifornii.

List Washington Post krátce poté zveřejnil, že Trumpova administrativa plánuje spustit projekt „Zůstaň v Mexiku“, podle nějž by všichni žadatelé o azyl, které na jižní hranici dopadne stráž, měli být deportováni do Mexika a tam čekat na vyřízení žádosti. List o víkendu oznámil, že se USA na vracení od hranic dohodly s nastupující mexickou vládou, která se ujme úřadu 1. prosince. Budoucí ministryně vnitra Olga Sánchezová ale existenci takové dohody popřela.

Co se stane v neděli?

Migranti uspořádali protest proti z jejich pohledu pomalému postupu amerických úřadů. Migrantům se nelíbí, že je do Spojených států pouští pomalu. Úředníci na hranicích odbaví asi 40 až 80 žadatelů o azyl denně. Pohraničníci argumentují, že za současného stavu zvládají pustit do země maximálně 100 lidí denně.

Původně poklidný protest se ale v průběhu neděle zvrhl v pokus přejít do USA za každou cenu. Mexická policie skupině asi 500 lidí přehradila cestu, což vyvolalo potyčku. Někteří migranti zkusili projít dál skrze přilehlá místa, například suchým kanálem nebo přelezením plotu. Proti nim zasáhla i americká pohraniční stráž, na kterou migranti podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti zaútočili projektily, lahvemi a kamením. Američané kontrovali slzným plynem, který běžence rozehnal. Ke zraněním však nedošlo.

USA zároveň na krátkou dobu uzavřely přechod San Ysidro. Otevřely jej během několika hodin. San Ysidro patří mezi nejvýznamnější hraniční přechody v lokalitě. Projde jím denně asi 100 tisíc lidí a je důležitým obchodním uzlem. „Mexiko by mělo odsunout tyto vlajkami mávající migranty, z nichž mnozí jsou chladnokrevní kriminálníci, zpět do jejich zemí. Udělejte to letadlem, autobusem, jakkoli chcete, ale nepůjdou do USA. Uzavřeme hranici nastálo, pokud to bude nutné,“ tweetoval Trump. Trvalé uzavření hranice děsí hlavně Mexiko, které se obává negativního dopadu na ekonomiku.

Šlo o „Trumpovu“ krutost, nebo byl zásah adekvátní?

O adekvátnost zásahu se zřejmě povedou spory. Zvolená kongresmanka a představitelka ultralevicového křídla amerických demokratů Alexandra Ocasio-Cortézová na Twitteru sdílela tweet televize NBC a připojila k němu komentář, v němž migranty přirovnala k židovským utečencům z nacistického Německa a prohlásila, že ani jejich žádost o azyl není zločinem. Americká i mexická vláda ale považují nedělní události za provokaci. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že nic takového nebude ani nadále tolerovat a chce stíhat ty, kteří ničili federální majetek.

Odhlédnuto od vyjádření, není to poprvé, co americké úřady postupovaly proti migrantům takto tvrdě. V roce 2013, během úřadování administrativy prezidenta Baracka Obamy, se pokusila svévolně přejít přechod San Ysidro asi stovka běženců. Také tehdy proti nim pohraniční stráž použila pepřové spreje.

Co když dojde k dalšímu protestu? Umožnil Trump střílení do migrantů?

Další protest je čistě spekulativní, vzhledem k napjaté situaci k němu ale dojít může. Trump poslal na hranici asi 6 tisíc vojáků, kteří budou mít za úkol ochranu příslušníků pohraniční stráže. Skutečně rozšířil pravomoci ministerstva obrany a svolil s nasazením blíže nespecifikované „smrtící síly“. Debaty o střelbě vycházejí z Trumpova dřívějšího prohlášení o tom, co by se mělo dít v případě, že migranti budou na pohraničníky útočit kamením.

Trumpovy tradičně mediálně vděčné výroky však tlumil ministr obrany James Mattis. Ten prohlásil, že vojáci na hranicích nebudou používat zbraně a ohledně případného střílení do migrantů může veřejnost zůstat v klidu. Roli vojska spíš upozaďoval. Armáda například nebude mít právo dopadené lidi uvěznit. Mattis připustil možnost zadržení v rámci minut, nikoli hodin, s tím, že musí následovat předání do rukou stráže. Až ta může migranty poslat do vazby.

Co se bude dít dál?

Mexiko už dalo najevo, že migranty, kteří se pokusili projít do USA, deportuje zpět do jejich vlasti. Tvrdší přístup zaujala i vůči čtvrté karavaně, jejíž 213 členů minulý týden zadržela. Ty, kteří nebudou mít u sebe doklady, čeká stejný osud jako 500 výtržníků ze San Ysidro.

To ale neřeší problém jako takový. V Tijuaně a Mexicali zůstávají tisíce lidí a místní úřady si stěžují, že nemají dostatek prostředků na zvládnutí situace. Migranti přebývají například ve sportovním centru s kapacitou 3500 lidí. Kvůli chybějícímu ubytování se jich tam ale musí naskládat více než 5 tisíc. Už nyní je tak jasné, že migrační karavana bude první krizí nového prezidenta Andrese Manuela Lopeze Obradora. Úkolem jeho administrativy bude také jednání s americkými protějšky o zmíněném plánu „Zůstaň v Mexiku.“

Proč migranti nezůstanou v Mexiku, nebo se nevrátí domů?

Někteří v Mexiku skutečně zůstanou. Řadě z nich se nechce podstupovat měsíce či roky dlouhý proces s nejistým výsledkem a uvažují o možnosti žít a pracovat tam, kde jim to bude umožněno – kromě Mexika přichází v úvahu například Kanada. Mexická vláda už dokonce zveřejnila inzeráty, v nichž migranty láká do místních montoven.

Většina lidí ale stále žije svůj americký sen. I proto, že Mexiko se v bezpečnostních ohledech často podobá zemím, z nichž utíkají právě kvůli obavám o život. Například podle mapy cestovatelských rizik organizace International SOS je bezpečnost v mexickém státě Baja California (v němž leží mimo jiných měst i Tijuana) srovnatelná s Guatemalou, Hondurasem a Salvadorem.

Jsou mezi nimi i lidé z Blízkého východu, jak tvrdí Donald Trump?

Trumpovo vyjádření je čistě spekulativní, prezident jej nedoložil žádnými důkazy. V karavaně byli lidé z Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru, jihoamerických států, přidali se k ní i Mexičané a tradičně se v podobných uskupeních objevují také běženci ze západní Afriky. Ani reportéři, kteří s karavanou cestovali, v ní ale neviděli nikoho z Blízkého východu.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818