Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nechtěl bych přijít o mamogram.“ Trump chtěl diskutovat o zdraví žen a žádnou nepozval

„Nechtěl bych přijít o mamogram.“ Trump chtěl diskutovat o zdraví žen a žádnou nepozval

Mohla to být fotka jako každá jiná. Ale tahle bude amerického viceprezidenta Mika Pence nejspíš ještě dlouho strašit. Zachycuje setkání, které se zabývalo novou podobou zdravotního pojištění a týkalo se mimo jiné péče o ženy a otázek spojených s těhotenstvím, porodem a mateřstvím. Problém je, že muži v oblecích k této debatě žádné ženy nepřizvali.

Místo toho u stolu sedí konzervativní výbor Republikánské strany. Viceprezident Pence fotku mužů diskutujících o záležitostech, které se týkají i žen, možná nerozumně umístil na Twitter.

Trumpova administrativa se snažila zredukovat v Obamacare například 10 bodů, které musí pojišťovna v základním balíčku nabízet. Patří tam mimo jiné záchranná služba nebo péče v mateřství. Konzervativní politci argumentovali, že platit povinně pojištění za pediatrickou léčbu, když někdo neplánuje mít děti, není potřeba.

Právě péče o ženy během mateřství se stala důležitým bodem debaty. Z povinného balíčku totiž ji totiž muži chtěli vyškrtnout. Jedna z prvních, kdo fotku komentovali, byla senátorka demokratické strany Patty Murrayová, která ironicky poznamenala, že se jedná o neobvyklý pohled, když se mluví o zdraví žen.

Jiný demokrat Jim McGovern označil celou věc za pobuřující.

Celou absurdnost podtrhl ve čtvrtek republikánský senátor Pat Robert, když odpověděl na otázku ohledně toho, jak jednání probíhala, že by „nechtěl přijít o svůj mamogram". Později se za nemístné vtipkování omluvil, napsala BBC.